W lutym spadł deficyt w handlu zagranicznym USA
Mimo zapowiedzi Prezydenta Donalda Trumpa dotyczących jego redukcji, deficyt w handlu zagranicznym USA jeszcze w styczniu 2017 roku osiągnął wartość najwyższą od dwóch lat. Jednak w lutym nastąpił znaczący spadek. Jak podaje Agencja Reuters, do spadku tego przyczyniły się: zmniejszenie popytu wewnętrznego w Stanach Zjednoczonych i dobra koniunktura na światowych rynkach, która ożywiła amerykański eksport.
Najbardziej znacząco, bo aż o 26% od stycznia 2017 roku do poziomu 23 mld USD, zmniejszył się deficyt w handlu z Chinami. To właśnie Państwo Środka generuje najwyższą nadwyżkę importu nad eksportem USA. Problem relacji handlowych z tym państwem stanowi więc temat najbardziej drażliwy dla nowej amerykańskiej administracji.
Jednak, jak powiedział Chris Rupkey – główny ekonomista nowojorskiego MUFG Union Bank:
Stany Zjednoczona mają do wykonania trudne zadanie, jeśli chcą zmienić strukturę relacji handlowych między firmami chińskim a amerykańskimi, jaka ukształtowała się w ciągu ostatnich 10 do 12 lat.
Amerykański Departament Handlu poinformował, że deficyt w handlu zagranicznym USA spadł o 9,6% do poziomu 43,6 mld USD. Jeszcze w styczniu 2017 roku jego wartość wynosiła 48,2 mld USD. Jednocześnie eksport wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat.
Mimo że spadł deficyt w handlu zagranicznym USA i znacząco wzrósł eksport, nie przełożyło się to w wyraźny sposób na współczynnik wzrostu Produktu Krajowego Brutto. W pierwszym kwartale 2017 roku współczynnik ten według szacunków wyniósł 1,3%, czyli mniej niż w czwartym kwartale 2016 roku, kiedy wynosił 2,1%. Jedną z przyczyn był spadek wydatków na konsumpcję w pierwszych trzech miesiącach roku.
Co robi Trump, by spadł deficyt w handlu zagranicznym USA?
Administracja Prezydenta Donalda trampa rozpoczęła analizę przyczyn istnienia deficytu i uchylania się przez importerów od płacenia ceł. Trump jest przekonany, że duży deficyt ogranicza wzrost gospodarczy i poziom zatrudnienia w Ameryce. Dlatego dąży do renegocjacji umowy o wolnym handlu z Meksykiem i Kanadą (NAFTA).
Raport Departamentu Handlu wskazuje, że trzeci z kolei miesiąc wzrasta liczba zamówień na amerykańskie produkty. Wzrost zagranicznych zamówień na maszyny i sprzęt elektroniczny sugeruje natomiast, istotne sukcesy w procesie odbudowy amerykańskiego przemysłu.
W lutym import spadł o 1,8% do poziomu 236,4 mld USD. Spadek dotyczył między innymi telefonów komórkowych i samochodów, co wynika z mniejszych wydatków konsumpcyjnych. Wzrosła natomiast wartość importu paliw ze względu na rosnące ceny ropy naftowej, żywności i dóbr inwestycyjnych.
W tym samym czasie wartość eksportu wzrosła o 0,2% do poziomu 192,9 mld USD. To najlepszy wynik od grudnia 2014 roku. Zwiększenie sprzedaży dotyczyło w dużej mierze narzędzi i surowców. Zwiększyła się sprzedaż do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Japonii i Włoch. Jednak eksport do Chin zmalał o 2,7%, a do Meksyku nawet o 7,1%.
Źródło – Reuters
Dodaj komentarz