Menu

Menu

Czy zmiany w CIT uderzą w nabywców nowych mieszkań?

Od 1 stycznia 2021 r. wchodzą w życie istotne zmiany w podatkach dochodowych. Te dotyczące CIT mogą znacząco wpłynąć na sytuację deweloperów, a w konsekwencji na cenę mieszkań. Osoby, które planują zakup nowego mieszkania, a wstrzymywały się, licząc na zahamowanie wzrostu cen mieszkań na rynku pierwotnym, muszą zweryfikować swoje plany.

budowa

Jak wynika z analizy Kancelarii Adwokackiej Świecki, większość firm deweloperskich to spółki komandytowe, które od przyszłego roku będą musiały dodatkowo zapłacić CIT. Ten koszt pokryją nabywcy nowych mieszkań. – Przyszły rok rozpocznie się dla istotnej części branży deweloperskiej od obciążenia zysku dodatkowymi podatkami. Zdecydowana większość deweloperów prowadzi działalność w formie spółki komandytowej, a zmiany w przepisach podatkowych spowodowały, że od 2021 r. spółka komandytowa dodatkowo zapłaci podatek CIT – tłumaczy mecenas Adam Świecki z Kancelarii Adwokackiej Świecki, która specjalizuje się w obsłudze firm deweloperskich. Wyjaśnia, że zmiana ta może spowodować dwukrotnie wyższe obciążenie podatkowe niż dotychczas.

Zmiany w podatkach a rynek deweloperski

Obecnie podatek od dochodów wspólników to zwykle 19 proc. PIT. Począwszy od 2021 r. spółka komandytowa zapłaci dodatkowo 19 proc. CIT, a w przypadku małych podatników 9 proc. CIT. W przypadku planowanych, rozpoczynających się i niesfinalizowanych inwestycji dodatkowe obciążenie podatkowe dewelopera odbije się na biznesplanie. To w naturalny sposób spowoduje korektę cenników mieszkaniowych i podniesienie ceny za nieruchomości.

Kto musi się bać wzrostu cen mieszkań?

Czy wszyscy, którzy planują zakup mieszkania muszą przygotować się na większy wydatek? – Wzrostu cen nie muszą się obawiać osoby, które jeszcze nie nabyły mieszkania, ale mają już zawartą umowę deweloperską. Wprowadzenie podatku CIT nie jest podstawą dla dewelopera do zmian umowy deweloperskiej lub odstąpienia od niej. Wszelkie praktyki polegające na próbie zmiany ustalonej w umowie deweloperskiej ceny mieszkania z uwagi na wprowadzenie podatku CIT będą bezprawne – wyjaśnia Świecki.

budowa

Co wpłynie na ceny nowych mieszkań?

W 20202 r. ceny mieszkań na rynku pierwotnym będą powiązane również ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego za pracę, które od stycznia 2021 r. osiągnie 2 800 zł, a więc o 200 zł więcej w stosunku do najniższego wynagrodzenia obowiązującego w 2020 r. To z pewnością wpłynie na wzrost kosztów realizacji budowy. Należy bowiem wziąć od uwagę, że niskowykwalifikowani pracownicy budowlani najczęściej otrzymują wynagrodzenie  minimalne.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.