Menu
Menu

Cywilna misja na orbitę zakończona

18 września 2021 r. zapisze się w historii jako dzień bezpiecznego powrotu na Ziemię czteroosobowego zespołu Inspiration 4 − pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską. Kapsuła Crew Dragon, należąca do firmy SpaceX, po 3 dniach spędzonych w kosmosie wylądowała na Atlantyku nieopodal wybrzeża Florydy.

Na pokładzie podróżowali astronauci amatorzy, w tym szef misji, miliarder i pilot kaskader Jared Isaacman, który ufundował misję trojgu pozostałym pasażerom. Razem z Isaacmanem przestrzeń kosmiczną eksplorowali: lekarka Hayley Arceneaux, geolożka Sian Proctor oraz informatyk Chris Sembroski. Według magazynu „Time” fundator lotu wydał na ten cel 200 mln dol. Był to pierwszy lot na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z NASA i innych agencji kosmicznych. Deklarowanym przez Isaacmana celem było zebranie od darczyńców 200 mln dol. na badania szpitala St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee.

Członkowie misji okrążali Ziemię na wysokości niemal 600 km, ponad orbitą, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Okrążyli Ziemię kilkadziesiąt razy.

Inspiration 4 jest debiutem SpaceX w dziedzinie turystyki kosmicznej. To zarazem trzecia w tym roku − po Virgin Galactic i Blue Origin − podróż w kosmos zrealizowana przez miliarderów. Miejsca na kolejne loty już zostały wykupione. Na tym ambicje SpaceX się nie kończą. W ciągu najbliższych lat Elon Musk chce wysłać prywatny lot w orbitę wokół Księżyca. Do tego potrzebne będzie ukończenie prac nad statkiem Starship, który docelowo ma służyć też w załogowych lotach na Marsa.

Na ten rok zaplanowano jeszcze dwa inne prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W październiku rosyjska ekipa poleci tam, aby nakręcić film fabularny. W grudniu za pomocą rakiety Sojuz w przestrzeń kosmiczną wyruszy japoński miliarder Yusaku Maezawa.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.