Menu

Menu

Cyberbezpieczeństwo wymaga wzmożonej współpracy

Od 17 do 18 maja w Katowicach miała miejsce konferencja CYBERSEC. Jej uczestnicy przekonywali, że w obliczu wojny rozgrywanej w cyberprzestrzeni kraje demokratyczne muszą się zjednoczyć strategicznie i operacyjnie. Wówczas będą w stanie odeprzeć technologiczne ataki na ich bezpieczeństwo, wartości i styl życia.

konferencja CYBERSCE 2022

Cybernetyczny wymiar rosyjskiej agresji na Ukrainę

Wojna na Ukrainie i towarzysząca jej rosyjska agresja cybernetyczna unaoczniły fakt, że państwa zachodnie muszą połączyć zasoby i zmienić organizację cyfrowych ekosystemów. Tylko wtedy zapewnią obywatelom, instytucjom i przedsiębiorstwom nowy poziom ochrony przed nowymi zagrożeniami technologicznymi.

Rosyjscy cyberżołnierze atakują różne cele, nie tylko wojskowe. Destabilizują świat, dynamicznie działając w internecie, który jawi się jako miejsce, w którym można łatwo uniknąć odpowiedzialności, pozostać anonimowym. Zagrożenie ze strony rosyjskich hakerów nie minęło. Nie wiemy, co może się jeszcze wydarzyć – mówił Chris Inglis, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w administracji prezydenta USA, Joe Bidena.

Ataków nie zwalczy się w pojedynkę

Według gen. Karola Molendy, dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, nie należy czekać na atak. Trzeba zmienić nastawienie z reaktywnego na aktywne. − Kluczowa jest współpraca, wymiana informacji i wspólne rozwijanie możliwości. Trzeba także w cyberprzestrzeni być gotowym na wiele wariantów − defensywę, rozpoznanie i atak – przekonywał. − Zwycięstwo to kwestia czasu i stałego wysiłku, nie da się osiągnąć sukcesu ad hoc. Musimy wymieniać informacje o przeciwniku i wspólnie, nie w pojedynkę, zwalczać ataki – dodał.

Nowy kontrakt społeczny

Chris Inglis tłumaczył, że w celu ograniczenia cyberzagrożeń należy przyjąć podejście obejmujące całą administrację rządową. Trzeba wprowadzić najnowocześniejsze praktyki, rozwiązania i systemy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Przybliżył uczestnikom dyskusji wprowadzany w USA „nowy kontrakt społeczny”, zakładający bliską współpracę na polu cyberbezpieczeństwa sektora publicznego i prywatnego. − Cyberataki będą prowadzone głównie na sektor prywatny. Dlatego należy wzmocnić czujność, przede wszystkim skupić się na edukacji pracowników, którzy są najsłabszym ogniwem systemu cyberbezpieczeństwa. Rządy muszą kompleksowo zarządzać cyberbezpieczeństwem, ale prywatne firmy powinny zyskać wysokie prerogatywy, bo to przede wszystkim one będą atakowane i muszą móc się bronić – mówił.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.