Menu
 • Menu

  Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem kostki betonowej?

  Rodzaj kostki brukowej, jakiej użyjemy do stworzenia naszego podjazdu lub chodnika, powinien zależeć od kilku czynników. Po pierwsze, będziemy się sugerować wyglądem zewnętrznym budynku i jego najbliższego otoczenia. Składają się na nie ogród i ogrodzenie. Po drugie, użyta przez nas kostka betonowa powinna mieć odpowiednie parametry. Musimy dobrać jej wytrzymałość do przewidywanego poziomu eksploatacji. Czego jeszcze dotyczą pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, zanim dokonamy zakupu?

  Jak duża powinna być kostka betonowa?

  Odpowiedź zależy od tego, jakie kształty będziemy chcieli z niej ułożyć. Jeśli ścieżka będzie kręta i wymagająca wielu modyfikacji, należy zdecydować się na mniejsze elementy. Gdybyśmy bowiem zastosowali kostkę betonową o większych rozmiarach, bylibyśmy zmuszeni do jej przycinania. Ostateczny efekt na pewno nie byłby gustowny, nie wspominając o tym, że dokładne dopasowanie stworzonych ręcznie, niestandardowych kształtów kostki graniczyłoby z cudem.

  Komu zlecić ułożenie kostki?

  Układanie kostki betonowej nie jest czynnością, za którą powinni się zabierać domorośli budowlańcy. Aby być pewnym efektu, trzeba to zadanie zlecić specjalistom. Najlepiej takim, którzy wykazują się doświadczeniem i są w stanie poświadczyć je dokumentacją realizacji. Nawet jeśli uznanym fachowcom będziemy zmuszeni zapłacić więcej, wydatek ten zapewne zwróci nam się dzięki brakowi poprawek i strat materiału.

  Jak gruba powinna być kostka betonowa?

  Budując podjazd wybierzemy oczywiście grubszą kostkę, najlepiej taką, która ma osiem centymetrów. Tyle powinno wystarczyć, by zapewnić nienaruszalność struktury pod naciskiem pojazdów. Do stworzenia podłoża, po którym będą chodzić ludzie, wystarczy kostka czterocentymetrowa. Jeśli kostkę betonową kładziemy w miejscu, w którym zrobiona została wcześniej wylewka, możemy zastosować cieńszą warstwę.

  Jaki powinien być jej kształt?

  To w przeważającej mierze kwestia gustu. Oczywiście, jeżeli chodnik znajduje się w otoczeniu okrągłych elementów, kostka betonowa również powinna być obła. Podobnie, gdy nawierzchnia ułożona z kostki będzie znajdować się w pobliżu minimalistycznej małej architektury lub jeśli do takiej stylistyki nawiązuje projekt naszego ogrodu.

  Kostka betonowa jest materiałem uniwersalnym i – o ile posiada odpowiednie parametry – trwałym. Wybierając odpowiedni jej rodzaj, powinniśmy mieć już dokładny projekt podjazdu lub chodnika. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, nerwy i czas!

  Więcej na: https://panel.scoop.pl/login

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *