Menu

Menu

Cięcie laserem – precyzja i szybkość bez deformacji

Nieustanna modernizacja technologiczna przemysłu pozwala na skuteczne przyspieszenie wszelkich procesów produkcyjnych oraz zwiększenie automatyzacji pracy. Przykładem tego typu innowacyjnych rozwiązań jest bez wątpienia cięcie laserem, które pozwala na wygenerowanie znaczących oszczędności.

Precyzyjna metoda cięcia

Cięcie laserem to nowoczesna metoda obróbki materiałowej, która polega na uzyskaniu maksymalnie precyzyjnego, zadanego kształtu z blachy, profilu lub rury. Dzięki tego typu cięciu możliwe jest rozdzielenie materiału w skutek topienia oraz odparowania przy pomocy wiązki laserowego promienia. Cięcie laserem sprawia, że krawędzie materiału są gładkie i nie potrzebują dalszej obróbki. Jest to szybka, oszczędna i precyzyjna metoda cięcia pozwalająca na dokładne rozmieszczenie wzoru, nie pozostawiając przy tym zbędnych odpadów materiałowych.

cięcie laserem

Cięcie na gazie

Cały proces cięcia blachy laserem jest możliwy do wykonania dzięki energii, jaką generuje wiązka laserowa, skupionej na niewielkiej powierzchni materiału. Wiązka energii pozwala na szybkie i jednocześnie precyzyjne cięcie blachy poprzez stopienie, jednoczesne stopienie i odparowanie lub stopienie i spalenie materiału. Aby cięcie laserem było w ogóle możliwe, niezbędny jest jednoczesny i współosiowy przepływ gazu (nazywanego często gazem towarzyszącym). Gaz ten jest potrzebny do wydmuchiwania ze szczelin cięcia materiału produktów ubocznych procesu wypalania.

Cięcie laserem blach oraz metali można wykonać na kilka sposobów:

  • cięcie reaktywne, do przeprowadzenia którego potrzebny jest tlen lub mieszanka tlenu i argonu (wysoko efektywny sposób cięcia)
  • cięcie z użyciem pęknięć polega na tym, że w materiale tworzone są przerwy w wyniku wykorzystania wiązek laserowych doprowadzających materiał do bardzo wysokiej temperatury (tego typu cięcia nie wykorzystuje się w stosunku do materiałów cieńszych niż 1 mm)
  • cięcie w stanie ciekłym jest stosowane przede wszystkim w stosunku do metali wysokich stopów

Cięcie laserem 2D

Laser 2D daje możliwość obróbki sporej grupy materiałów o różnej grubości. Tego typu laser pozwala uzyskać elementy w najróżniejszych kształtach przy odpowiednio sprawnej i jednocześnie precyzyjnej pracy urządzenia. Nowoczesne lasery w technologii 2D oferują wyjątkowe szerokie zastosowania, a także są wysoce dynamiczne, efektywne oraz skuteczne w działaniu. Cięcie laserem 2D pozwala unikać deformacji materiału poddawanego obróbce, a samo cięcie jest precyzyjne i stałe. Podstawowe zastosowanie lasera do cięcia w technologii 2D to przede wszystkim obróbka blach nie tylko grubych i ponadgabarytowych, lecz głównie arkuszy płaskich.

Cięcie laserem 3D

W dzisiejszym przemyśle metalurgicznym często niezbędne jest zastosowanie przestrzennej obróbki materiału. Umożliwia to cięcie laserem w technologii 3D. Tego typu rozwiązanie umożliwia obróbkę nie tylko blachy, ale również profili oraz rur. Kluczowe jest to, że ta technologia pozwala na wycinanie różnych kształtów detalu bez konieczności wprowadzania żadnych poprawek, natomiast sam proces produkcji jest o wiele szybszy i efektowniejszy. Technikę cięcia laserem 3D wykorzystuje się obecnie w wielu branżach głównie z powodem jej wysokiej precyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.