Menu
 • Menu

  Cechy świadczące o inteligencji mogą zaskakiwać

  Cechy świadczące o inteligencjiWiele osób zadaje sobie pytanie, jak ocenić iloraz inteligencji danej osoby, obserwując jej zachowanie? Naukowcy również próbują określić cechy świadczące o inteligencji. Okazuje się, że niektóre z nich mogą zaskakiwać i stać w sprzeczności z ogólnie przyjętymi wyobrażeniami. “Business Insider” opisał najważniejsze cechy osób obdarzonych wysokim IQ wybrane przez badaczy.

  Jak pisze portal: Z ich badań wynika, że inteligentne osoby mają określone skłonności, łączą je pewne typy zachowań. Nie każdy, kto może pochwalić się wysokim IQ, posiada wszystkie te cechy. Jeśli jednak przynajmniej część z nich rozpoznajesz u siebie, być może powinieneś zacząć oceniać swoje możliwości intelektualne o wiele wyżej niż dotychczas.

  Cechy świadczące o inteligencji można obserwować u siebie i innych. Dzięki ich odkryciu poprawimy swoją samoocenę i – być może – odkryjemy drzemiący w nas potencjał.

  Jedną z cech świadczących o wysokim IQ jest koncentrowanie się głównie na istotnych informacjach. Ludzie inteligentni instynktownie odrzucają mniej ważne szczegóły. Cechuje ich również większa koncentracja. Mogą procować w hałasie i przy wielu rozpraszających bodźcach, koncentrując swoją uwagę na konkretnym zadaniu.

  Zwykle późne wstawanie z łóżka postrzegane jest jako przejaw lenistwa. Tymczasem – analizując cechy świadczące o inteligencji – naukowcy stwierdzili, że ta wada może świadczyć o wysokim IQ. Ludzie inteligentni zwykle są nocnymi markami, kładą się późno spać i mają problemy z wczesnym wstawaniem. O inteligencji świadczy również skłonność do odkładania zadań na ostatnią chwilę.

  Cechy świadczące o inteligencji związane z adaptacją i poznaniem

  Człowiek o wysokim IQ szybko adaptuje się – pisze “Business Insider” – do nowych warunków i nowego otoczenia. W przypadku kontaktów z nowymi ludźmi zdolność ta wynika z wysokiej inteligencji emocjonalnej.

  Ludzie inteligentni mają też większą świadomość własnej niewiedzy. Jak pisze “Business Insider”: Być może z tego bierze się nadmierna skromność w ocenianiu własnych możliwości intelektualnych – osoby bardzo inteligentne zazwyczaj bardzo dobrze zdają sobie sprawę z własnych niedostatków, wiedzą, że na pewno nie wiedzą wszystkiego.

  Z drugiej strony wysokiemu IQ towarzyszy znacznie większa ciekawość. Często u ludzi inteligentnych tzw. dziecięca ciekawość pozostaje równie silna do późnej starości. Są oni również bardziej otwarci na poglądy, które nie pasują do ich przekonań i wcześniejszych doświadczeń. Wysokie IQ pozwala łatwiej łączyć ze sobą niepowiązane dla większości ludzi fakty i dostrzegać związki między wydarzeniami.

  O wysokiej inteligencji świadczy również skłonność do szukania odpowiedzi na wielkie i trudne pytania między innymi natur filozoficznej. Skłonność ta sprawia, że osoby inteligentne postrzegane są czasem jako oderwane od rzeczywistości.

  Chociaż ludzie inteligentni są często bardzo towarzyscy, lubią również znacznie częściej niż inni chwile samotności. Ponadto są oni bardziej zdolni do samokontroli. Częściej też wybierają nagrodę oddaloną w czasie, jeśli jest ona większa od natychmiastowej gratyfikacji, podejmują również bardziej rozsądne decyzje finansowe.

  Ludzi o wysokim IQ cechuje większe poczucie humoru. Są oni bardziej zabawni a ich żarty prezentują cały wachlarz sposobów na wzbudzanie śmiechu. Niekiedy ludzi inteligentnych wyróżnia większa wrażliwość na emocje innych, chociaż często mają problemy z empatią.

  Istnieją zatem różne cechy świadczące o inteligencji. Dostrzegając je w sobie lub innych możemy z dużą pewnością domniemywać, że mamy do czynienia z kimś wyjątkowym.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “Business Insider”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *