Menu
 • Menu

  Bezpieczne latanie – rok 2017 najlepszy w całej historii awiacji

  Bezpieczne latanieDla wszystkich klientów linii lotniczych najważniejsze jest bezpieczne latanie. Okazuje się, że podróże samolotem, który i tak stanowi najbezpieczniejszy środek transportu, wiążą się z coraz mniejszym ryzykiem. W roku 2017 wydarzyło się na świecie tylko 10 tragicznych wypadków w komercyjnym lotnictwie cywilnym, a liczba ofiar wśród pasażerów i członków załóg wyniosła 44 osoby – pisze na swym portalu telewizja CNN. To znacznie mniej niż w ubiegłych latach. Średnia dla poprzednich 5 lat wynosi 17 wypadków i 495 ofiar rocznie.

  Takie dane podał Aviation Safety Network – instytucja zajmująca się śledzeniem incydentów z udziałem samolotów. Przez cały 2017 rok nie uległ katastrofie żaden pasażerski samolot odrzutowy. Wszystkie ofiary zginęły w wypadkach samolotów transportowych i małych maszyn pasażerskich napędzanych śmigłami. W przypadku dużych samolotów odrzutowych bezpieczne latanie jest szczególnie istotne, ponieważ ich katastrofy łączą się z dziesiątkami a nawet setkami ofiar.

  We wtorek mija dokładnie 400 dni od ostatniej katastrofy dużego samolotu pasażerskiego. W listopadzie 2016 roku – pisze CNN – w katastrofie zginęło 71 z 77 pasażerów w tym prawie cała brazylijska drużyna piłki nożnej Chapecoense. Na skutek błędów przy organizacji lotu w samolocie zabrakło paliwa i rozbił się on zanim doleciał do lotniska w kolumbijskim Medellin.

  Każdego roku bardziej bezpieczne latanie

  Liczba wypadków maszyn komercyjnych spada systematycznie od 1992 roku. Ostatnie ćwierćwiecze przyniosło znaczny postęp technologiczny w produkcji samolotów i silników lotniczych. Zmieniły się też procedury szkolenia pilotów i przepisy ruchu lotniczego, co również wpłynęło na bezpieczne latanie.

  Gwałtowny spadek liczby śmiertelnych wypadków miał miejsce mimo znacznego wzrostu ruchu pasażerskiego. Zgodnie z danymi Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w 2016 roku samoloty przewiozły prawie 3,7 miliarda osób. Oznacza to trzykrotny wzrost w ciągu ostatnich 25 lat.

  Kiedy dołączymy do statystyk wypadki, w których brały udział wojskowe samoloty transportowe i odrzutowce korporacyjne, liczba katastrof w 2017 roku wzrośnie do 24 a liczba ofiar do 230. Nawet jednak, gdy weźmie się pod uwagę te dane, i tak rok 2017 był najbezpieczniejszy. Dla porównania w 2016 roku w 16 wypadkach zginęły 303 osoby.

  Z danych wynika natomiast, że lotnictwo wojskowe znacznie gorzej radzi sobie z bezpieczeństwem lotów. Aż 74% ofiar w ubiegłym roku stanowiły załogi i pasażerowie samolotów wojskowych. Za to bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o bezpieczne latanie, osiągnęły największe amerykańskie linie lotnicze. Od 2001 roku nie zanotowały one żadnego śmiertelnego wypadku.

  Najpoważniejszym wypadkiem ubiegłego roku była katastrofa transportowego Boeinga 747 linii MyCargo Airlines w Kirgistanie. Zginęło w niej wprawdzie tylko 4 członków załogi. Jednak aż 34 osoby poniosły śmierć na ziemi.

  Wojciech Ostrowski

  Źródło – CNN

  Jedna odpowiedź do “Bezpieczne latanie – rok 2017 najlepszy w całej historii awiacji”

  1. Nature Blend Keto Review pisze:

   Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are
   you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had
   problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
   I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.