Bezpieczeństwo pożarowe w centrach handlowych
Każdy budynek użyteczności publicznej powinien spełniać określone przez przepisy prawa wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej. W przypadku niewielkich obiektów są one całkiem łatwe do określenia, jednak komplikują się jeśli chodzi o duże centra handlowe.
Obowiązki właściciela
W miejscach o wielkich gabarytach, do których bez wątpienia należą sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe, jednocześnie przebywać może nawet kilka tysięcy osób. Ze względu na fakt, że są to ludzie przypadkowi – o różnej sprawności fizycznej czy orientacji w rozległych przestrzeniach – konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo przeciwpożarowe obiektu.
Obowiązek ten spoczywa na właścicielu budynku, który musi dostosować go do przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, technologicznych oraz instalacyjnych, a także wyposażyć obiekt w sprzęt gaśniczy, oznaczyć drogę ewakuacji, zapewnić warunki do przeprowadzenia sprawnej akcji ratowniczej, czy zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi. Wszystko to ma duże znaczenie nie tylko ze względu na kary nakładane za zaniedbanie tego typu kwestii, czy wręcz niedopuszczenie nowo powstałego budynku do użyteczności, ale też przede wszystkim wpływa na zminimalizowanie liczby ofiar w razie pożaru.
Droga pożarowa
Jednym z elementów przygotowania obiektu do przeprowadzenia akcji ratunkowej od zewnątrz, kiedy zajdzie taka potrzeba, jest z pewnością utwardzona droga pożarowa umożliwiająca dojazd wozów strażackich do budynku o każdej porze roku. Jednocześnie należy zapewnić dostęp do hydrantów. Ważne jest również, aby pomiędzy ścianą obiektu, a drogą pożarową nie było elementów ozdobnych wyższych niż 3 m, takich jak drzewa i krzewy, które mogłyby uniemożliwić dostęp do elewacji za pomocą drabin czy podnośników.
Sprawna akcja ratunkowa jest uwarunkowana również dostępnością wyjść z budynku połączonych z drogą pożarową – ich szerokość powinna być nie mniejsza niż 1,5 m oraz nie dłuższa niż 50 m, a ponadto musi ona zapewniać dotarcie do każdej strefy pożarowej znajdującej się w budynku. Spełnienie wymienionych wyżej wymogów gwarantuje, że straż pożarna będzie mogła sprawnie i szybko przeprowadzić akcję gaśniczą.
Oświetlenie drogi ewakuacyjnej
Ze względu na to, że w tak dużych obiektach jak centra handlowe, przebywają osoby o różnej sprawności fizycznej, a więc również starsze, niepełnosprawne, czy małe dzieci, konieczne jest zadbanie o dobrze oznakowaną drogę ewakuacyjną. Pożar często jest przyczyną uszkodzenia instalacji elektrycznej. Kiedy gasną światła, nietrudno o panikę, która nierzadko przyczynia się do zwiększenia liczby osób poszkodowanych.
Oświetlenie awaryjne może ułatwić ewakuację dzięki wskazaniu drogi ucieczki z budynku, czym dodatkowo zapobiega wybuchowi paniki, a także służy oznaczeniu miejsc, w których znajduje się sprzęt gaśniczy. Właściciel bądź zarządca budynku musi zadbać, aby wszystkie oprawy kierunkowe działały sprawnie. A ponieważ wielka powierzchnia obiektu utrudnia to zadanie, producenci tego typu oświetlenia oferują różnego rodzaju udogodnienia – przykładem mogą być rozwiązania systemowe firmy AWEX, pozwalające na monitoring poszczególnych elementów oświetlenia awaryjnego.

























Dodaj komentarz