Menu

Menu

Badanie due diligence – na czym polega?

Badanie due diligenceKażda inwestycja obarczona jest pewnym ryzykiem, w każdej pojawiają się też pewne niewiadome. Bez względu na skalę, warto zrobić wszystko, aby czynników niepewnych lub zmiennych było jak najmniej, a pieniądze były inwestowane we, względnie bezpieczne przedsięwzięcia. W osiągnięciu tego może pomóc badanie due diligence, nazywane też często audytem due diligence. Czym jest ta procedura, w jakich okolicznościach dobrze ją przeprowadzić i z czyjego wsparcia warto podczas  niej skorzystać?

Analiza due diligence – co to jest?

Bardzo dużo na temat tego, czym jest analiza due diligence, mówi dosłowne tłumaczenie tego sformułowania z języka angielskiego. Due diligence to po polsku należyta staranność, tym samym zaś audyt due diligence to procedura kontrolna, która powinna być przeprowadzona z bardzo dużą dokładnością, dogłębnie i na wielu płaszczyznach. Analizę taką przeprowadza się najczęściej przed dużą inwestycją w przedsiębiorstwo lub przedsięwzięcie albo przed przejęciem firmy czy spółki.

Dlaczego warto przeprowadzić audyt due diligence?

Audyt due diligence pozwala dokładnie poznać stan firmy, w którą chce się zainwestować pieniądze. Chodzi nie tylko o sytuację finansową, choć ta jest jednym z głównych aspektów takiego audytu – pozwala poznać skalę przychodów, zysków, ale również kosztów – nie tylko podstawowych, ale także ukrytych,  mniej oczywistych. Pozornie, procedura due diligence przeznaczona jest dla firm inwestujących lub przejmujących mniejsze podmioty. W praktyce, o przeprowadzenie takiego audytu może poprosić również druga strona transakcji, aby upewnić się, że inwestor jest wiarygodny, a jego zapewnienia mają pokrycie w faktach, danych i liczbach.

Kto może przeprowadzić badanie due diligence?

Badanie due diligence to procedura złożona, czasochłonna i wymagająca szerokich kompetencji. Dlatego też przeprowadzenie jej samodzielnie jest praktycznie niemożliwe. Należy poszukać wsparcia u partnera zewnętrznego. Przykład oferty można znaleźć pod tym linkiem: https://www.ey.com/pl/pl/services/transactions/transaction-support. Na jaką pomoc można liczyć? Rzetelna firma, która oferuje badanie due diligence, powinna oferować audyt zarówno dla strony inwestującej, jak i podmiotu, w który się inwestuje.

To pewność, że ma kompetencje do szerokiego spojrzenia na całą transakcję. Warto też dowiedzieć się, czy oferuje pomoc przy finalizacji przedsięwzięcia, a także już po ostatecznym przekształceniu. Jest to o tyle ważne, że pierwsze miesiące są w takiej sytuacji kluczowe i pozwalają nabrać rozpędu, aby jak najszybciej inwestycja zaczęła się zwracać i przynosiła korzyści obu stronom umowy.

artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.