Menu

Menu

Automatyka przemysłowa – jak znaleźć najlepszego dostawcę?

Automatyka przemysłowa to obecnie najdynamiczniej rozwijająca się gałąź inżynierii elektromechanicznej. Dziedzina ta w ogromnym stopniu wpływa na efektywność procesów produkcji w bardzo wielu branżach.

Urządzenia i projekty automatyki przemysłowej to zaawansowane technologicznie systemy do sterowania, nadzorowania, kontrolowania i monitorowania produkcji na liniach przemysłowych. Największe firmy inwestują w urządzenia z tego segmentu kwoty liczone w milionach złotych. Dowiedz się, jak wybrać sprawdzonego dostawcę automatyki przemysłowej do twojej firmy.

Automatyka przemysłowa

Rola automatyki przemysłowej w procesach produkcyjnych

Automatyzacja procesów produkcyjnych oraz wykorzystanie urządzeń elektronicznych do podniesienia parametrów produkcji od lat stanowi jedno z kluczowych zagadnień inżynierii elektrycznej. Konstruktorzy nieustannie dostarczają na rynek nowe rozwiązania, pozwalające mechanizować poszczególne procesy produkcyjne a często nawet całe branże, co w wymierny i efektywny sposób pozwala optymalizować produkcję i zwiększać przychody przedsiębiorstw.

Poszczególne linie produkcyjne w fabrykach i zakładach przemysłowych często w całości składają się z urządzeń i robotów, zastępujących ludzi na stanowiska pracy. Korzyści z takiego rozwiązania jest wiele, a najważniejsze z nich to m.in.:

  • pełna automatyzacja produkcji,
  • zwiększenie wydajności,
  • powtarzalne, bezbłędne wykonywanie tych samych czynności,
  • możliwość zastąpienia ludzi przez maszyny przy wykonywaniu monotonnych czynności,
  • lepsza wydajność pracy w trudnych warunkach.

Niezwykle istotną rolę w automatyzacji procesów produkcji pełnią też urządzenia kontrolno-pomiarowe, zajmujące się nadzorowaniem, monitorowaniem, oraz raportowaniem o stanie poszczególnych procesów produkcyjnych. To dzięki nim, możliwe jest bieżące monitorowanie wydajności, warunków pracy czy pozostałych parametrów procesu produkcyjnego.

Skoordynowanie wielu zaawansowanych technologicznie urządzeń w jeden spójny, właściwie działający system stanowi skomplikowane zadanie, wymagające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Kluczem do sukcesu jest zaprojektowanie odpowiednich rozwiązań i wdrożenie ich za pomocą właściwie dobranych urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój rynku firm oferujących dostawy sprzętu z zakresu automatyki i robotyki, warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników przy wyborze dostawcy tego rodzaju urządzeń.

Wybór automatyki przemysłowej – na co zwrócić uwagę?

Pierwszym z nich jest doświadczenie i ilość dotychczasowych realizacji. Automatyka przemysłowa to niezwykle skomplikowana dziedzina, wymagająca często indywidualnych rozwiązań, uwzględniających zapotrzebowanie danej firmy. Praktyka pokazuje, że dostawcy z bogatym dorobkiem zwykle w znacznie lepszym stopniu są w stanie sprostać trudnym wyzwaniom, z uwagi na posiadane doświadczenie.

Drugim istotnym kryterium powinno być profesjonalne doradztwo. Firmy oferujące usługi z zakresu automatyki przemysłowej często mają w swojej ofercie szereg usług doradczych, dzięki którym o wiele łatwiej dopasować poszczególne rozwiązania. Im większe wsparcie zapewnia dostawca sprzętu, tym lepiej dla ciebie.

Cena nie zawsze jest najważniejsza

Dopiero w trzeciej kolejności powinieneś zawracać uwagę na cenę urządzeń i proponowanych rozwiązań. Wiedz, że w tej branży to, co najtańsze rzadko kiedy okazuje się najlepsze. Ceną za przesadne oszczędności jest z reguły mniejsza wydajność produkcji i konieczność ponoszenia kolejnych kosztów w postaci dodatkowych inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.