Menu

Menu

Brexit – Anglia wychodzi, Szkocja zostaje?

Szkocja zostajeCzy Szkocja zostaje w Unii Europejskiej? Większość jej mieszkańców w referendum opowiedziało się przeciwko Brexitowi. 13 marca 2017 pierwszy minister autonomicznego rządu Nicola Sturgeon oświadczyła, że zwróci się do szkockiego parlamentu z wnioskiem o przeprowadzenie kolejnego referendum w sprawie niepodległości. Wyjście ze Zjednoczonego Królestwa może otworzyć drogę do negocjacji w sprawie ponownego przyjęcia do Unii.

Poprzednie referendum w sprawie niepodległości odbyło się w 2014 roku. Niewielką większością głosów wygrali w nim zwolennicy pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Teraz jednak sytuacja może się odwrócić, bo ponad 60% Szkotów sprzeciwia się wyjściu z UE, a Szkocka Partia Narodowa osiągnęła spektakularny sukces w ostatnich wyborach do brytyjskiego parlamentu.

W Londynie natomiast przedłużała się debata na temat ustawy zezwalającej rządowi Wielkiej Brytanii na rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii. Izba Lordów wniosła do niej dwie poprawki, wiec nadzieje rządu na szybkie przegłosowanie ustawy nie spełniły się.

13 marca Izba Gmin odrzuciła poprawki Lordów, którzy ostatecznie zatwierdzili ustawę w niezmienionym kształcie. Chociaż procedura wyjścia z unii może być rozpoczęta już 14 marca, brytyjski rząd rozpocznie ją prawdopodobnie nie wcześniej niż pod koniec miesiąca. Według brytyjskich komentatorów ma to związek z zapowiedzią referendum w Szkocji.

Pomysł wyjścia ze Zjednoczonego Królestwa nie podoba się jednak wszystkim mieszkańcom Szkocji. Niektórzy woleliby uniknąć wyboru między opuszczeniem jednej bądź drugiej unii. Lokalny rząd przygotował nawet propozycje, które mogłyby pozwolić na pozostanie we wspólnym rynku tej części kraju.

Niektórzy brytyjscy eksperci przestrzegają też, że referendum może doprowadzić do sytuacji w której Szkocja straci swoje miejsce zarówno w ZK jak i Unii Europejskiej. W tym wariancie Szkocja zostaje sama.

Źródło – BBC

2 odpowiedzi na “Brexit – Anglia wychodzi, Szkocja zostaje?”

  1. mirela pisze:

    Anglia w padła w tarapaty,

  2. Pajak pisze:

    Wpajano angielskiemu plebsowi, że historyczna katastrofa angielskiej ekonomi to wina UE. Plebs uwierzył. Efekty są. W Polsce podobnie . Różnica jest taka że zamiast biadolenia nad gospodarka jak to robiono w UK …w Polsce.zaprzegnięto nacjonalistyczne sentymenty z pseudo religijnymi szamanem na czele. W Polsce efekty mogą być podobne jak w UK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.