Menu

Menu

5 przykładów zastosowania nowoczesnej obróbki CNC w przemyśle

Nowoczesna obróbka CNC pozwala na wykonywanie bardzo precyzyjnych, powtarzalnych elementów w dużych nakładach i w wyjątkowo krótkim czasie. Raz napisany program formowania koła zębatego, stożka czy walca o określonych parametrach może być wykorzystany tysiące razy, gwarantując produkcję części precyzyjnie dopasowanych do maszyn czy urządzeń. Gdzie znajduje zastosowanie taka technologia?

Co to jest obróbka skrawaniem?

Definicja obróbki skrawaniem określa ten proces, jaki zbieranie z powierzchni materiału (drewna, metalu, tworzywa sztucznego itp.) określonej warstwy, w celu uzyskania pożądanego kształtu. Do wykonywania takiej czynności stosuje się odpowiednie narzędzia skrawające. Ich kształt oraz sposób przemieszczania się warunkują efekty.

Różne konstrukcje maszyn (tokarek, frezarek, strugarek czy wiertarek) oraz szeroki wybór narzędzi skrawających sprawiają, że nowoczesna obróbka CNC znajduje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Oto kilka przykładów jej wykorzystania.

Po pierwsze: usługi CNC w przemyśle

Frezowanie i toczenie są popularnymi metodami stosowanymi do wytwarzania unikalnych elementów. Są to zarówno części specjalistycznych maszyn, które uległy awarii lub zużyciu, a zakup części zamiennych jest niemal niemożliwy. Są to również detale z metali niezbędne do tworzenia prototypów nowych konstrukcji technicznych.

Usługi CNC tego typu świadczy firma Womet, w której na indywidualne zamówienie wykonuje się pojedyncze detale lub serie elementów wg rysunków technicznych klientów. Obróbka skrawaniem pozwala na produkcję nawet bardzo skomplikowanych i nietypowych części. Dzięki zapisowi programu jest też możliwe późniejsze powtarzanie zlecenia.

Po drugie: obróbka skrawaniem w motoryzacji

Popularną branżę, w której jest wykorzystywana nowoczesna obróbka CNC stanowi motoryzacja. Samochody są budowane z drobnych części o specyficznych kształtach. Od ich wzajemnego dopasowania zależą płynność pracy podzespołów i eliminowanie tarcia, a w efekcie również zużycia czy awaryjności auta. Tylko szybkie i dokładne wykonywanie dużych serii takich detali pozwala na montaż sprawnie działających pojazdów. Usługi CNC znajdują też zastosowanie w naprawach pojazdów w sytuacji, gdy jest możliwa regeneracja części.

Po trzecie: obróbka CNC w produkcji maszyn budowlanych i rolniczych

Specyfiką produktów w tej branży jest bardzo duża różnorodność detali konstrukcyjnych. Przeglądając rynkową ofertę części zamiennych można w niej znaleźć setki pierścieni, nakrętek, łączników, nakładek i innych elementów w różnych rozmiarach. Praktycznie każdy producent oferuje kombajny czy siewniki o unikalnej budowie i rozwiązaniach technologicznych. Obróbka CNC metali pozwala na szybkie wytwarzanie nawet krótkich serii identycznych detali. Dzięki temu z taśm produkcyjnych mogą schodzić wyspecjalizowane maszyny, budowane w niewielkiej liczbie egzemplarzy.

Po czwarte: usługi CNC w branży HVAC

Branża HVAC cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem, a jej przedmiotem jest budowa instalacji o charakterze sanitarnym. Popularność budownictwa jednorodzinnego o deweloperskiego sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie na klimatyzację, wentylację, centralne ogrzewanie czy instalacje wodne i gazowe. Nowoczesna obróbka CNC odgrywa tu ogromną rolę, gdyż pozwala na produkowanie często unikalnych konstrukcji czy jednostkowych detali do tworzenia przyłączeń.

Po piąte: przemysł lotniczy

Obróbka CNC metali jest też nieodzowna w branży lotniczej. Produkcja części do samolotów wiąże się z koniecznością utrzymania bardzo wysokich standardów. Są one podstawa do uzyskania certyfikatów jakości, które mają kardynalne znaczenie dla bezpieczeństwa podróży lotniczych. Nowoczesna obróbka CNC realizowana za pomocą bardzo precyzyjnych i stabilnych maszyn pozwala na osiągnięcie takiego poziomu.

Tekst został przygotowany przy współpracy z Klientem Spino.pl

Jedna odpowiedź do “5 przykładów zastosowania nowoczesnej obróbki CNC w przemyśle”

  1. CNC Wieczorek pisze:

    Zastosowanie maszyn CNC jest obecnie bardzo szerokie za sprawą możliwości, jakie te urządzenia stwarzają. Do tego zestawienia dodalibyśmy jeszcze przemysł reklamowy, w którym obrabiarki CNC świetnie się sprawdzają. Pozwalają na obróbkę najróżniejszych materiałów i tworzyw, precyzyjne wycinanie liter, wzorów i detali potrzebnych przy tworzeniu banerów reklamowych i tym podobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.