Menu
 • Menu

  4 pomysły na to, jak zwiększyć motywację pracowników

  Utrzymanie efektywności pracowników jest ściśle związane z ich motywacją. Dbanie o to, by była ona na jednakowym lub wyższym poziomie, jest więc niezwykle ważne i niesie ze sobą wiele korzyści. Skuteczny proces zarządzania ludźmi i wzmacnianie zaangażowania pracowników to elementy niezbędne do tego, aby szybciej osiągać cele przedsiębiorstwa.

  jak zwiększyć motywację pracowników

  Przemyślane, skuteczne motywowanie pracowników to takie, które wywoła w nich chęć podejmowania wyzwań, pobudzi wolę osiągania lepszych wyników i wywoła u zatrudnionych osób determinację do działania. Oto 4 pomysły na to, w jaki sposób można zwiększyć motywację pracowników.

  1. Premie, bonusy, podwyżki

  Pierwszy i najbardziej oczywisty sposób dopingowania pracowników to motywowanie finansowe, czyli wszelkiego rodzaju nagrody finansowe: premie uznaniowe lub uzależnione od wyników pracy, podwyżki, dodatki świąteczne etc. Pracownicy, którzy otrzymują regularne premie i dodatkowe bonusy, czują się doceniani i zauważani. Odpowiednio ułożony system premiowy pozwala im osiągać wyznaczone cele, za które otrzymają wiadome wynagrodzenie.

  2. Możliwość rozwoju kompetencji

  Chęć samorozwoju jest bardzo silnym motywatorem do pracy. Pracownicy, którzy widzą w jakichś projektach czy zdaniach możliwość rozwoju, znacznie chętniej w nich uczestniczą i podejmują nowe wyzwania. Stagnacja na stanowisku pracy i nuda bardzo silnie zmniejszają efektywność pracowników. Dobrym sposobem motywowania jest powierzanie ludziom odpowiedzialności za jakiś projekt, nad którym będą mogli pracować sami lub w zespole. Dzięki takiemu zadaniu ich umiejętności będą wzrastać. Równocześnie dzięki pracy w zespole pracownicy mają możliwość dzielenia się ze sobą wiedzą i nabytym doświadczeniem. Od czasu do czasu warto również organizować cykl szkoleń wewnętrznych w danym dziale. Podwyższanie kompetencji pracownika daje mu poczucie rozwoju danej firmie, a nowe umiejętności będzie skutecznie wykorzystywał w codziennej pracy.

  3. Integracja

  Każdy przełożony powinien starać się, aby w zespole panowała dobra atmosfera i kultura pracy. W takim środowisku ludzie będą nawzajem darzyli się szacunkiem i chętnie pomagali sobie w rozwiązywaniu problemów. Bardzo ważne, aby pracownicy byli otwarci na potrzeby innych osób i umiejętnie się słuchali. Taka postawa pomaga w efektywnym dążeniu do celów. Niewątpliwie elementem spajającym zespół są wyjścia i wyjazdy integracyjne. Zgrany team sprawia, że jego członkowie wzajemnie motywują się do pracy.

  4. Informacja zwrotna

  Informacja zwrotna to coś niewielkiego, co może wiele zdziałać. Każdy człowiek chce wiedzieć, czy to, co robi, ma sens, co robi dobrze, a nad czym musi jeszcze popracować. Czasem zwykłe „dziękuję za dobrą pracę” podnosi morale i sprawia, że pracownicy czują się zmotywowani do dalszych działań. Dzięki takiej informacji zwrotnej osoba zatrudniona będzie wykonywała swoje zadania z większym zaangażowaniem.

  W ostatnim czasie pracodawcy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Jednakże największym wyzwaniem jest utrzymanie zatrudnionych osób w danej firmie.

  Jak znaleźć najlepszych pracowników i zatrzymać ich w firmie? Nie jest to łatwe, ale odpowiedni system motywacji, zarówno ten finansowany, jak i niefinansowy pomoże nie tylko znaleźć konkretnych specjalistów w danej dziedzinie, ale i powstrzymać ich przed zmianą pracy. Poszukiwania osób na różnorodne stanowiska warto rozpocząć od portali, np.: Aplikuj.pl – praca, oferty pracy, pracodawcy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *