Menu
Menu

13 października rozpocznie się XXII Forum Gospodarki Morskiej

Przed nami kolejne Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. To największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. Przedmiotem dyskusji będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego oraz kluczowe pytania dotyczące przyszłości branży.

13. Forum Gospodarki Morskiej

Panele dyskusyjne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 zainaugurują wystąpienia gości honorowych − Anny Clunes, ambasadorki Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, oraz admirała Reksa Coksa, dyrektora generalnego Krajowego Biura Budowy Okrętów w Wielkiej Brytanii.

Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, zaprezentuje sytuację geopolityczną na Bałtyku po rozszerzeniu NATO. Z kolei Piotr Czarnecki, praktyk biznesu, opowie, jak radzą sobie w obecnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa w Polsce i na świecie. − To innowacje stanowią dziś w dużej mierze o potencjale gospodarki morskiej, a rosnące znaczenie przemysłów morskich dla poszczególnych krajów oraz wspólnoty międzynarodowej tym bardziej zobowiązuje do podejmowania intensywnych działań. Organizowane w Gdyni od lat Forum Gospodarki Morskiej i „Wspólna Kaczka” integrują środowisko oraz pozwalają wymienić doświadczenia i określić obszary współpracy na rzecz rozwoju biznesu opartego na morzu − mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nowoczesne technologie w gospodarce morskiej

W tegorocznej edycji Forum Gospodarki Morskiej aktualne wyzwania związane z poszczególnymi obszarami branży przeanalizuje 40 ekspertów, przedstawicieli firm i instytucji związanych z przemysłem morskim. − Co roku swoją obecność na Forum rejestruje ponad 600 uczestników, co pokazuje, jak duża jest skala zainteresowania gospodarką morską. Nasze wydarzenie daje szansę spotkania się przedstawicielom branży, czasem nawet konkurencyjnych firm, którzy mogą ze sobą porozmawiać, wymienić poglądy i doświadczenia. Dodatkową korzyścią jest nacisk na współpracę, która może przesądzić o pozycji polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej – mówi Sławomir Kalicki.

Komandor dr hab. Bartłomiej Pączek, dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, będzie liderem panelu poświęconego przemysłowi okrętowemu. Prelegenci tego panelu omówią stopień realizacji programu rozwoju polskiej Marynarki Wojennej. Poznamy także status najważniejszego projektu modernizacyjnego MW „Miecznik”. Rozmówcy zastanowią się także nad szansami i zagrożeniami stojącymi przed marynarką w perspektywie trwającej wojny na Ukrainie.

Głównym tematem panelu dotyczącego portów morskich będzie perspektywa ich rozwoju w świetle nowych regulacji prawnych. Jego liderem jest Piotr Pawłowski, prezes zarządu w Bałtyckim Terminalu Zbożowym. Uczestnicy przyjrzą się obecnej sytuacji naszych portów. Goście określą też wyzwania związane z przedłużeniem sankcji na produkty i dostawy z Rosji. Przedstawią również plany stanowiące źródła przyszłych przychodów.

Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Izby Polskiej Izby Spedycji i Logistyki, będzie liderem panelu poświęconego logistyce morskiej. Rozmówcy dokonają oceny aktualnego stanu rozwoju i kondycji globalnego i europejskiego sektora TSL. Ponadto omówią nowe wyzwania rynkowe i regulacyjne.

Perspektywom morskiej energetyki wiatrowej poświęcony będzie panel tematyczny, który poprowadzi Andrzej Popadiuk. Ta zeroemisyjna technologia przyszłości stwarza przed Polską szansę, aby zostać znaczącym europejskim producentem zielonej energii. Podczas tego panelu spotkają się przedstawiciele firm inwestorskich w sektorze offshore na Bałtyku.

Zrównoważony rozwój w gospodarce morskiej

Strategie zrównoważonego rozwoju w biznesie wodniackim to temat panelu poświęconego biznesowi w żeglarstwie. Dyskusję poprowadzi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing. Goście zaproszeni do panelu spróbują odpowiedzieć na pytanie o znaczenie nowoczesnych technologii stosowanych w branży dla środowiska naturalnego mają. Poznamy również przykłady najnowszych rozwiązań technologicznych.

Dodatkowym punktem programu będzie seminarium poświęcone cyberbezpieczeństwu. Rozmowę poprowadzi Rafał Cichocki, kierownik Centrum Cyberbezpieczeństwa Morskiego UMG. W seminarium wezmą udział przedstawiciele branży cyberbezpieczeństwa i przedsiębiorstw działających w obrębie infrastruktury krytycznej, a także specjaliści IT. Omówią oni wyzwania dla cyberbezpieczeństwa branży morskiej w świetle wydarzeń związanych z atakiem na Ukrainę i możliwości wystąpienia ataków hakerskich w branży morskiej.

Organizatorzy zapraszają na Forum Gospodarki Morskiej do Centrum konferencyjnego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Wydarzenie rozpocznie się 13 października 2023 r. o godz. 9.00.

Rejestracja na Forum: https://forum.gdynia.pl/rejestracja/

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Grafika: Agencja Rozwoju Gdyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.