Menu
 • Menu

  Sprzedaż nowych samochodów w 2018 wzrosła o 10,5 proc.

  Sprzedaż nowych samochodówW pierwszych 6 miesiącach 2018 roku sprzedaż nowych samochodów w Polsce zanotowała znaczny wzrost. W porównaniu do pierwszego półrocza roku 2017 liczba zarejestrowanych nowych aut zwiększyła się o 10,5 procenta do poziomu 237,3 tysięcy sztuk. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy doradczej KPMG wynika, że do wzrostu w dużym stopniu przyczyniły się firmy i instytucje – pisze na swym portalu Polsat News.

  Nabywcy instytucjonalni zarejestrowali 32,3 tysiąca samochodów. Liczba ta była wyższa od ubiegłorocznej o 16,6 proc.

  Z prezentowanych przez Polsat News danych wynika, że rośnie udział w sprzedaży SUV-ów i crossoverów. W bieżącym roku rejestracje nowych samochodów w tych segmentach zwiększyły się o 28 proc. Podobnie sytuacja przedstawiała się w ubiegłym roku.

  Wtedy również zanotowano zwiększenie się zainteresowania SUV-ami i crossoverami. Rejestracje tych aut posiadają największy odział w ogólnej liczbie. Wynosi on 29 proc. Wcześniej pierwsze miejsce zajmowały auta klasy kompaktowej (segment C). Obecnie ich udział spadł do 28 proc.

  W tym roku spadła liczba rejestrowanych nowych VAN-ów; małych o 20 procent a dużych o 17 proc. Jednocześnie można zaobserwować znaczny wzrost liczby rejestracji drogich aut. W segmencie E – klasa wyższa zanotowano wzrost o 60 proc, natomiast w segmencie F – klasa luksusowa sprzedaż nowych samochodów wzrosła o 45 proc.

  Rośnie sprzedaż nowych samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym

  Liczba rejestracji nowych aut posiadających alternatywny napęd zwiększyła się w pierwszym półroczu 2018 roku aż o 29 proc. Jednak ich udział w rynku nie jest jeszcze duży. Zarejestrowano 11477 takich pojazdów w pierwszych 6 miesiącach.

  Zdecydowaną większość bo aż 10805 stanowiły samochody hybrydowe. Wzrost w tej grupie wyniósł 26,9 proc. Samochodów elektrycznych zarejestrowano natomiast tylko 672 egzemplarze, ale sprzedaż nowych samochodów zwiększyła się w tej grupie aż o 79,7 proc.

  Jak powiedział cytowany przez Polsat News partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG Mirosław Michna: Warto zauważyć, że wciąż znacznie więcej takich aut kupują klienci instytucjonalni niż prywatni. W ich grupie odnotowano zdecydowanie wyższe tempo wzrostu – 39,5 proc. wobec 2,3 proc. wśród klientów indywidualnych.

  Dobrze przedstawia się w tym roku sprzedaż autobusów i autokarów. Liczba nowych rejestracji w tej grupie wyniosła w pierwszych 6 miesiącach 1423 egzemplarzy i była o 23,4 procent wyższa rok do roku. Największy wpływ na zmianę w tym segmencie miały autobusy miejskie.

  Mniejszy wzrost zanotowała liczba rejestracji nowych samochodów dostawczych o masie do 3,5 tony. Wyniósł on 10 procent do poziomu 32,4 tysiąca zarejestrowanych egzemplarzy. Liczba nowych przyczep i naczep zwiększyła się rok do roku o 15 procent i wyniosła 13,9 tysiąca sztuk.

  Chociaż rośnie liczba rejestrowanych nowych samochodów, spada produkcja w polskich fabrykach. W pierwszym półroczu wyprodukowały one łącznie 362,1 tysiąca samochodów, co oznacza spadek o 6,7 proc. Z drugiej strony wartość sprzedaży wzrosła o 2,5 procent do poziomu 79,3 mld zł.

  Spadek liczby samochodów z jednoczesnym wzrostem wartości ich sprzedaży wynikał częściowo ze zmiany struktury produkcji. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe i dostawcze, zanotowano wzrost o 17,7 proc, natomiast produkcja autobusów zwiększyła się o 13,6 proc. Nastąpiło zaś zmniejszenie się o 13,5 procent liczby wyprodukowanych samochodów osobowych.

  Jak stwierdził cytowany przez Polsat News prezes PZPM Jakub Faryś: Rosnąca liczba rejestracji pojazdów użytkowych, to znak, że rozwija się gospodarka. Dodatkowo przed wyborami samorządowymi miasta zintensyfikowały wymianę autobusów, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście liczby rejestracji autobusów miejskich.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło – Polsat News

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *