Menu

Menu

Zdobądź niezależność energetyczną – kup własny magazyn energii

Jako ludzkość jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od energii elektrycznej. Praca na komputerze, rozrywka, gotowanie – wszystko wymaga dostępu do sieci energetycznej. Każda awaria to potencjalne ryzyko, że nasza praca zostanie przerwana. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają uniezależnić się od cen prądu, jednak przy braku zasilania, nie mogą one produkować energii elektrycznej. Rozwiązaniem tego problemu może być magazyn energii.

magazyn energii

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa

Przez ostanie dwa lata widoczny był niezwykle szybki rozwój instalacji fotowoltaicznych. Dzięki dofinansowaniom i ulgom podatkowym, założenie paneli stało się opłacalnym sposobem inwestowania swoich oszczędności. Dodatkowe, atrakcyjne finansowanie przez banki, pomogło podjąć decyzję także osobom, które nie posiadały odpowiednich funduszy. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne i posiada pewne ograniczenia, które rozwiązać mogą magazyny energii. Dotyczą one przede wszystkim różnej produktywności paneli w zależności od poziomu nasłonecznienia.

Szczyty produktywności

W godzinach popołudniowych słońce jest najsilniejsze, a przekazywane przez promienie słoneczne energia pozwala często na pełną produkcję energii przez panele i osiąganie dużej mocy. Z drugiej strony, o tej godzinie większość domowników jest poza domem. Dzieci znajdują się w szkole, dorośli natomiast w pracy. Wykorzystanie domowego magazynu energii pozwala przesunąć możliwość użycia wyprodukowanego po południu prądu na godziny wieczorne. Jest to niezwykle ważne wobec zmian w rozliczeniu energii elektrycznej oddawanej do sieci.

Rozliczenie nadmiarowej energii w instalacjach założonych do końca 2021 roku

Aktualnie wykonywane instalacje fotowoltaiczne będą jeszcze rozliczane według starych zasad. Oznacza to, że za każdą 1 kWh oddaną do sieci prosument będzie mógł dostać 0,8 lub 0,7 kWh, w zależności od mocy znamionowej jego instalacji. Oznacza to utratę odpowiednio 20 lub 30% wytworzonej energii na rzecz właściciela sieci energetycznej. Wykorzystanie magazynów energii pozwoli natomiast odzyskiwać niemal cały zmagazynowany prąd (oprócz niewielkich strat ponoszonych w czasie ładowania akumulatora).

Nowe zasady rozliczania nadmiarowej energii elektrycznej

Od nowego roku zapowiadane są zmiany, które spowodują zdecydowane pogorszenie opłacalności oddawania prądu do sieci energetycznej. Rozliczana ona będzie zgodnie z cenami na wolnym rynku energii. Oznacza to, że sprzedaż energii do sieci będzie odbywała się po czystych cenach za sam prąd, natomiast odkupywanie energii elektrycznej od elektrowni to dodatkowo koszt przesyłu oraz innych składowych. Straty na każdej kilowatogodzinie będą ogromne, przez co wiele instalacji fotowoltaicznych przestanie  się zwracać.

Choć nowe przepisy dotyczyć będą tylko nowych instalacji, które zostaną uruchomione w roku 2022 lub później, używanie domowych magazynów energii stanie się wtedy jedyną, realną alternatywą, która pozwoli utrzymać opłacalność fotowoltaiki.

Zasilanie awaryjne

Panele fotowoltaiczne potrzebują zasilania zewnętrznego, do którego dostosowują się falowniki. W przypadku awarii i braku prądu w gniazdach cała instalacja fotowoltaiczna zostaje odłączona od sieci z powodów bezpieczeństwa. Inaczej wracający do sieci prąd mógłby narobić bardzo dużo problemów! Nowoczesne systemy magazynów energii pozwalają ominąć ten problem.

Magazyny energii uratują rynek fotowoltaiki

Już teraz wiele firm związanych z fotowoltaiką, boi się o swoją przyszłość. Jednak ich los nie jest jeszcze przesądzony. Dobrej jakości magazyny energii elektrycznej mogą utrzymać trend na energię odnawialną na dachach domów. Warto zapoznać się z aktualnymi rozwiązaniami w tym temacie.

Zalety domowych magazynów energii

Nowoczesne rozwiązania pozwalają gromadzić prąd. Na dużą skalę jest to wciąż trudne, jednak na potrzeby gospodarstwa domowego – całkowicie wystarczające. Jakie korzyści niesie stosowanie domowych magazynów energii?

  • Zasilanie Twojego domu w razie awarii prądu.
  • Niski koszt instalacji przy długiej żywotności.
  • Możliwość rozbudowy o dowolną ilość akumulatorów.
  • Przesunięcie największej produkcji energii na godziny wieczorne.

Najwyższa jakość rozwiązań

Przeszukując rynek, znaleźć można ciekawe rozwiązania, jak to oferowane przez Solar Energy Development – magazynyenergii.pl. W tym przypadku energia, jaką zmagazynować można w magazynie energii, wynosi 2,2 kWh. Urządzenie osiąga moc nawet 1,5 kW i może pracować odłączona od sieci. Posiada dodatkowo szereg zabezpieczeń, które zapewnią mu bezawaryjne działanie. Podobnych rozwiązań jest więcej – należy jednak szukać tych najlepszych.

Inwestuj w nowoczesne rozwiązania

Dzięki inwestycji w domowe magazyny energii można zwiększyć opłacalność użytkowania paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo stanowią one zabezpieczenie na wypadek awarii prądu. Dzięki temu zawsze możesz mieć prąd w swoim domu i czuć się w pełni niezależnym od sieci energetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.