Menu

Menu

Yuval Noah Harari: świat potrzebuje nowego ładu

Kryzysy ostatnich 3 lat pokazały, że złota era pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu może się skończyć − przestrzega prof. Yuval Noah Harari, top speaker kongresu IMPACT’22. W jego ocenie grożącym światu wojnom, chorobom i biedzie mogą zapobiec nowe globalne reguły. Te mają uporządkować relacje między państwami, nie podważając narodowej indywidualności.

 

Prof. Yuval Noah Harari, izraelski historyk i filozof, autor bestsellera „Sapiens. Od ludzi do bogów”, wystąpił podczas kongresu IMPACT’22 w Poznaniu na otwarcie debaty „Addressing the state of the world. The time for rebuilding” (Odpowiedź na sytuację na świecie. Czas na odbudowę). Jej tematem przewodnim było budowanie światowego ładu odpornego na kryzysy, a zarazem opartego na wspólnych wartościach, liberalnej demokracji i ponadnarodowej solidarności.

prof. Harari

prof. Yuval Noah Harari

Według uczestników dyskusji świat znalazł się w punkcie zwrotnym. Pandemia Covid-19 i wojna w Ukrainie doprowadziły do tego, że największym wyzwaniem dla rządów i międzynarodowych organizacji stało się zapewnienie bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach, w tym narodowego, energetycznego, żywnościowego, zdrowotnego, a także rosnącego na znaczeniu cyberbezpieczeństwa. − To bardzo ważne, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zmienia się świat, i właściwie odpowiedzieć na te zmiany, odwołując się do solidarności – mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zysk nie może być decydujący

Po inwazji Rosji na Ukrainę solidarność okazały rządy i organizacje pozarządowe, również międzynarodowe, np. NATO, które będą w przyszłości współpracować w obronie demokracji, stawiając sobie za wspólny cel zapobieganie kryzysom. Uczestnicy debaty byli zgodni, że niezwykle ważne jest wypracowanie podobnych form współpracy i zasad działania.

Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabka Polska, wyraził dumę, że politycy byli w stanie wczuć się w sytuację uchodźców z Ukrainy. Zwrócił uwagę, że nadchodzą trudne czasy, które wymagają oparcia się na wartościach także w biznesie. Wtórował mu Przemysław Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska, przyznając, że zysk nie może być decydujący. − Firmy zaangażowane w handel z Rosją powinny zmienić zestaw wartości, którymi się kierują, ponieważ maksymalizacja zysku z układów z mafijnymi oligarchami jest złem − przekonywał.

Konieczna przebudowa światowego ładu

Prof. Harari tłumaczył, że przebudowa światowego ładu powinna opierać się na porządku liberalnym, opartym na tych samych podstawowych wolnościach i wartościach. Tymczasem dotychczasowy ład światowy jest krytykowany właśnie z powodu liberalizmu. − Wartości globalne są atakowane, pomimo że nie dostaliśmy dla nich alternatywy. Świat ma zostać sprowadzony do sieci przyjaznych fortec, tyle że fortece z definicji nie są przyjazne. To jest recepta na katastrofę − stwierdził.

Mówca dowodził, że nie ma sprzeczności między nacjonalizmem i liberalizmem. Dobry nacjonalista powinien być globalistą, globalizm nie oznacza bowiem zaniechania tradycji, a jedynie ustala reguły współpracy między narodami.

Impact'22

Impact’22. Debata „Addressing the state of the world. The time for rebuilding”

Czy liberalizm ekonomiczny jest bezpieczny?

Uczestnicy debaty zastanawiali, czy pod wpływem kryzysów tradycyjnie pojmowany liberalizm ekonomiczny nie niesie ryzyka rozprzestrzenienia się negatywnych zjawisk, takich jak populizm, autorytarne zapędy rządów, korupcja.

Wielu ludzi zastanawia się, jak odbudować porządek, który istniał do czasu wybuchu pandemii. Ale my nie chcemy tego porządku, bo on zaprowadził nas tu, gdzie jesteśmy teraz. Liberalizm stanowił strefę komfortu, potrzebujemy go odbudować, ale po nowemu. Zacząć od czystej karty, na której rozpiszemy ten model biznesowy na nowo – mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.