Menu
 • Menu

  Wzrost cen mieszkań w największych miastach w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat.

  Nie jest tajemnicą, że ceny mieszkań w Polsce rosną od wielu lat. Wzrost kosztów zakupu mieszkania można zaobserwować z miesiąca na miesiąc. Taki stan rzeczy powoduje, że już od wielu lat jedną z najlepszych inwestycji jest kupno mieszkania. Jednak taka inwestycja to ogromny wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Zgromadzenie kilkuset tysięcy złotych na kupno własnego mieszkania jest dla zwykłego Kowalskiego rzeczą niemożliwą.

  ceny mieszkań w Polsce

  Uzyskanie kredytu hipotecznego również nie jest prostą sprawą, ponieważ trzeba wykazać dochody na odpowiednim poziomie i do tego najlepiej być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wynajem (w tym długoterminowy). O takiej potrzebie na rynku świadczy choćby powstawanie firm takich jak Resi 4 Rent, czyli zajmujących się wynajmem własnych, nowo wybudowanych lokali.

  Ceny mieszkań od 2009 roku

  W pierwszej połowie 2009 roku ceny mieszkań zaczęły iść mocno w górę. W niektórych największych miastach w ciągu pół roku można było zaobserwować wzrost cen o ponad 10%. Taka dynamika wzrostu utrzymywała się aż do połowy 2010 roku. W tamtych latach budowano i sprzedawano rekordowo dużo mieszkań. We Wrocławiu ceny mieszkań od połowy 2009 roku do połowy 2010 roku wzrosły o ponad 20%.

  W Warszawie w tym samym czasie zanotowano około 12% wzrost cen, w Trójmieście – 11%, w Krakowie i Poznaniu – odpowiednio 25% i 26%. W kolejnych latach sytuacja mieszkaniowa była w miarę stabilna,, a rynek przeżywał wzloty i upadki aż do 2014 roku. Pod koniec 2013 roku obserwowano systematyczny i stabilny wzrost cen we wszystkich miastach w Polsce. Na początku 2018 roku ceny poszybowały w górę podobnie jak w 2009 roku. Jednak ceny mieszkań 10 lat temu były niczym w porównaniu do kosztów, jakie trzeba ponieść, kupując mieszkanie dzisiaj.

  Sytuacja w 2019 roku

  Rok 2019 jest również rekordowy. Jak podaje GUS, w okresie pierwszych dziesięciu miesięcy 2019 roku oddano do użytku więcej mieszkań niż w 2018. Ponadto wzrosła liczba pozwoleń na budowę i liczba rozpoczętych projektów. W okresie od stycznia do października 2019 roku oddano do użytku 10,8% więcej mieszkań niż przed rokiem.

  Niska stopa bezrobocia sprawia, że ludzie częściej mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę lub na wzięcie kredytu hipotecznego. Gospodarka się rozwija, buduje się coraz więcej mieszkań i coraz więcej się sprzedaje. Stabilność finansowa sprawia, że pomimo ogromnego wzrostu cen nieruchomości, zainteresowanie kupnem własnego mieszkania nie spada.

  Według NBP największy wzrost cen mieszkań w pierwszym kwartale 2019 roku zanotowały takie miasta jak:

  • Poznań – 16,7%
  • Łódź – 15,5%
  • Białystok – 14,1%
  • Bydgoszcz – 14%
  • Kraków – 13,7%
  • Warszawa – 13,3%

  Taka sytuacja sprawia, że na kupnie mieszkania w Poznaniu można było zyskać w ciągu 10 lat około 33%, czyli 50-metrowe mieszkanie podrożało o około 140000 zł. W Łodzi mieszkania są dzisiaj droższe o 25% niż 10 lat temu, dzięki czemu na sprzedaży 50-metrowego mieszkania w 2019 roku można było zyskać ponad 100000 zł. Procentowy wzrost cen w ciągu 10 lat w innych miastach przedstawia się następująco:

  • Kraków – 29%
  • Trójmiasto – 22%
  • Warszawa – 22%
  • Wrocław – 29% (w 2018 r.) 20% (w 2019 r.)

  Jeżeli chodzi o Wrocław, to największy wzrost cen mieszkań zanotowano w połowie 2018 roku. Pierwszy kwartał 2018 roku przyniósł stolicy Dolnego Śląska wzrost cen mieszkań na poziomie 10%. Można powiedzieć, że Wrocław wyprzedził wszystkie największe Polskie miasta o rok, ponieważ w innych metropoliach tak duży wzrost zanotowano dopiero rok później. Pierwszy kwartał 2019 roku przyniósł stolicy Dolnego Śląska wzrost cen mieszkań na poziomie tylko zaledwie 4,5%.

  Tak szybki wzrost cen mieszkań powoduje, że ludzie majętni i bogaci wolą inwestować w nieruchomości, które mogą przynieść kilkanaście procent zysku w skali roku. W przypadku lokat bankowych i obligacji, taki zysk jest wykluczony. Inwestycja w nieruchomości jest również zdecydowanie pewniejszą opcją niż kupowanie akcji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.