Menu
 • Menu

  Wójt gminy Wisznia Mała: Fundusze unijne to podstawa

  O Wieloletniej Prognozie Finansowej, inwestycjach oraz funduszach unijnych opowiada Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała

  Jakub Bronowicki, wójt Gminy Wisznia Mała

  Na lata 2019-2033 uchwalili państwo plan Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wisznia Mała. Jakie są najważniejsze założenia tej strategii?

  Jakub Bronowicki – Wieloletnia Prognoza Finansowa to nasz drogowskaz, jak również i droga, którą będziemy podążali, realizując rozwój naszej gminy.

  Jednym z jej zasadniczych założeń jest ochrona środowiska, którą realizujemy między innymi inwestując w budowę kanalizacji. To zasadnicza pozycja w naszym budżecie. Przeznaczamy także środki na likwidację niskiej emisji w postaci dopłat do wymiany pieców węglowych na lepsze, sprawniejsze bądź gazowe. Naszym celem jest również samodzielna produkcja energii elektrycznej, czyli fotowoltaika, która będzie odgrywała coraz większą rolę w rozwoju naszej gminy.

  Ochrona środowiska natomiast to nie jedyny kierunek działań. Kolejnym obszernym tematem jest zaspokajanie potrzeb społecznych poprzez budowę nowych świetlic dla naszych miejscowości. W przyszłości niezbędna jest budowa nowego obiektu szkolnego z dużą salą sportowo-widowiskową w stolicy naszej gminy, w Wiszni Małej, łącznie. Chcemy świadczyć różnorodne usługi na rzecz naszych mieszkańców. Inwestycja jest oczekiwana przez dużą część naszej społeczności, nie tylko tę najmłodszą, ale i starszą, która chce aktywnie spędzać czas w czasie, kiedy nie można robić tego na powietrzu.

  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Psarach po rozbudowie

  Z których inwestycji jest pan najbardziej dumny?

  Jakub Bronowicki – Ze wszystkich. Najbardziej z tych najmniejszych, bo są najbardziej celne, oczekiwane i wskazywane bezpośrednio przez społeczeństwo co roku w naszych funduszach sołeckich, stanowiących odpowiednik budżetu obywatelskiego. Każdego roku fundusz sołecki pochłania znaczną część budżetu gminy. Oczywiście kosztowne inwestycje budzą dużą satysfakcję. Wiemy i zdajemy sobie sprawę z tego, że bez realizowania tych zadań nie ma rozwoju gminy. Te wcześniej wymienione działania rozwiązują nasze bieżące, bliskie problemy, natomiast jako gmina musimy myśleć strategicznie i bez dużych inwestycji w kanalizację, drogi, oświetlenie nie jesteśmy w stanie się rozwijać. Należy pamiętać o tym, że budżet gminy musi mieć dochody własne. To jest jeden z głównych elementów funkcjonowania każdej gminy.

  Urząd Gminy Wisznia Mała po rewitalizacji

  W jaki sposób korzystają Państwo z Funduszy unijnych i jak duże wsparcie stanowią w gospodarowaniu środkami gminnymi?

  Jakub Bronowicki – Warto powiedzieć otwarcie, że bez funduszy unijnych nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tak dużo inwestycji w tak krótkim czasie. Są one warunkiem powstania wielu nowych obiektów, począwszy od szkoły, świetlic, dróg, kanalizacji, zagospodarowania centrów wielu naszych miejscowości, jak również i małych inwestycji, takich jak wyposażenie naszych świetlic. Fundusze unijne to nie tylko inwestycje, dzięki nim oferta naszych szkół jest bardzo bogata. Pozyskane środki finansowe służą realizacji dodatkowych zajęć edukacyjnych dla naszych najmłodszych mieszkańców, ale nie tylko. Pozyskujemy też środki na dokształcanie osób starszych.

  Szkoda, że przyszła perspektywa będzie trochę „chudsza”, dofinansowanie dla naszego województwa spadnie do 55 proc. Przy aktualnej sytuacji budżetowej, która powstała w tym roku i będzie przez rząd kontynuowana w kolejnych latach, będą duże trudności w pozyskiwaniu środków finansowych na inwestycje. Będziemy zmuszeni wybierać te zadania, które wyłącznie przy pomocy tego wsparcia będą mogły powstać.

  Rozmawiał Piotr Danilczuk

  2 odpowiedzi na “Wójt gminy Wisznia Mała: Fundusze unijne to podstawa”

  1. Ziazia Ziazia pisze:

   ciekawe jak będzie wyglądał budżet gminy po pandemii?

  2. Jacek Barański pisze:

   Dobrze powiedziane – podstawa to dobrze wykorzystane fundusze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *