Menu

Menu

Większa opłata paliwowa – czy spowoduje wzrost cen?

Większa opłata paliwowaRzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś stwierdził, że większa opłata paliwowa nie spowoduje wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych. Zdaniem opozycji natomiast trzeba się spodziewać podwyżek. Dziennik “Gazeta Prawna” próbuje odpowiedzieć na pytanie, kto ma rację?

Jak powiedział na konferencji prasowej Szymon Huptyś: Chcemy wyraźnie podkreślić, że zmiana wysokości stawek opłaty paliwowej w żaden sposób nie wpływa na cenę paliw na stacjach, ponieważ dokładnie o taką samą wartość, o 17 zł na 1000 l lub 1000 kg, maleje akcyza na paliwa. (cytat za dziennikiem „Gazeta Prawna”).

Dla kierowców zatem większa opłata paliwowa nie będzie odczuwalna – twierdzi rzecznik. Przesunięcie środków z akcyzy natomiast umożliwi realizację wielu inwestycji drogowych. Większość środków z opłaty paliwowej zasila bowiem Krajowy Fundusz Drogowy.

Większa opłata paliwowa połączona z obniżką akcyzy sprawi, że pieniądze trafiające do państwa przy każdym tankowaniu w większym stopniu wykorzystane zostaną na poprawę infrastruktury drogowej w naszym kraju. Huptyś powiedział na konferencji, że takie przesunięcie przyśpieszy realizację wielu inwestycji.

Jak dowiaduje się dziennik “Gazeta Prawna”, zmniejszenie akcyzy na paliwo potwierdzone zostało przez Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że większa opłata paliwowa zostanie całkowicie zrekompensowana przez niższą akcyzę. Według resortu takie rozwiązanie było uwzględnione w ustawie okołobudżetowej.

Ile wyniesie większa opłata paliwowa?

Od 1 marca 2020 roku wzrośnie opłata paliwowa na olej napędowy, benzynę i gaz. Jak podaje dziennik “Gazeta Prawna”: Nowa stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie do 155,49 ze 138,49 zł. Opłata za 1000 l olejów napędowych i wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wzrośnie do 323,34 zł z 306,34, czyli o 5,5 proc. (…) opłata za 1000 kg gazów wzrośnie do 187,55 zł z 170,55 zł, co oznacza wzrost o niemal 10 proc.

Aż 80 procent wpływów z opłaty paliwowej zostanie przekazane na Krajowy Fundusz Drogowy pozostałe 20 procent trafi na Fundusz Kolejowy.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak i Dariusz Joński twierdzą jednak, że większa opłata paliwowa spowoduje wzrost cen na stacjach benzynowych. Innego zdanie jest resort infrastruktury. Ministerstwo podkreśla, że akcyza na paliwo będzie zmniejszona dokładnie o kwotę, o jaką wzrośnie opłata paliwowa.

Niewątpliwie temat zmian stał się elementem kampanii przedwyborczej. Opozycja i rząd prezentują kompletnie odmienne stanowiska. Strona rządowa podkreśla, że zmiana nie będzie miała wpływu na kieszenie kierowców.

Jedyną różnicę stanowić będzie to, na jaki cel przeznaczone zostaną pieniądze pozostawiane przez kierowców na stacjach benzynowych. Mają one w większym stopniu przyczynić się do polepszenia stanu dróg w naszym kraju.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: dziennik “Gazeta Prawna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.