Menu
 • Menu

  W jakich przypadkach wizyta u lekarza medycyny pracy jest obowiązkowa?

  W trakcie obowiązującej umowy o pracę każda osoba zobowiązana jest do przeprowadzania wstępnych i okresowych badań. Analiz tych dokonuje odpowiedni specjalista. Skierowania na badanie powinien natomiast wydać pracodawca.

  Lekarz medycyny pracy

  Opis specjalizacji

  Lekarz medycyny pracy zajmuje się kontrolą stanu zdrowia osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Każdy pracownik powinien przynajmniej raz udać się do specjalisty w tym sektorze. W przypadku pozytywnego wywiadu i dobrych wyników badań lekarz wydaje zaświadczenie, iż u pacjenta nie występują żadne przeciwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu. Rozpoczęcie pracy w danej firmie powinno być poprzedzone wizytą u specjalisty CMP. W trakcie trwania umowy osoba zatrudniona powinna również wykonywać badania okresowe oraz kontrolne. Ich częstotliwość zależy od ustaleń przedsiębiorstwa i rodzaju zajmowanego stanowiska.

  Wskazania do wizyty u specjalisty

  Badania okresowe, kontrolne, wstępne oraz te bezpośrednio zlecone przez samego lekarza są obowiązkiem, którego zapis zawarty jest w Kodeksie pracy. Jeśli osoba zatrudniona w firmie nie uda się do specjalisty, wówczas musi ona liczyć się z tym, iż może zostać zwolniona ze swojego stanowiska. Według ustaleń kodeksu, badania należy również przeprowadzić w przypadku zmiany pracy i wygaśnięcia ważności zaświadczenia lekarskiego. Do specjalisty, przyjmującego w prywatnej przychodni w Warszawie lub innych miastach, powinny udać się także osoby, które przebywały na zwolnieniu powyżej 30 dni. Skierowanie do lekarza wydaje pracodawca. Składa się ono z dwóch egzemplarzy. Jedno z nich przeznaczone jest dla lekarza, drugie dla pracownika. Powinno zawierać opis stanowiska, rodzaj zleconych analiz, spis szkodliwych składników oraz aktualne wyniki badań osoby zatrudnionej.

  Do lekarza medycyny pracy należy udać się przed rozpoczęciem działalności w danej firmie. Należy również pamiętać, by regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Okresowe badania są bowiem wykonywane dla dobra każdego pracownika.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *