Ustawa o jakości uleczy system opieki zdrowotnej w Polsce?
Ustawa o jakości, która jest teraz na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów, będzie fundamentem naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas kongresu Impact’22 w Poznaniu.
Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w najbliższym roku system opieki zdrowotnej czekają dwie fundamentalne reformy. Jedna ma dotyczyć postawienia na jakość i płacenia za nią, zaś druga polega na reorganizacji i ciągłym wzmacnianiu zasobów – zapowiedział.
Pacjent dostanie to, na co zasługuje
Minister odwołał się do serialu „Dr House”, cytując głównego bohatera, który powiedział, że ludzie nie dostają tego, na co zasługują, tylko dostają to, co dostają. − Ja, żeby nie zgodzić się z panem dr. Housem, będę robił wszystko, żeby to nie było maksymą, która dotyczy polskiego systemu opieki zdrowotnej. Żeby pacjenci dostawali to, na co zasługują, a nie to, co dostają – przekonywał.
Według Niedzielskiego realizacji tego celu ma służyć dyskusja dotycząca oczekiwań pacjenta, a nie tego, ile wydać, ile personelu zatrudnić i ile zapewnić łóżek. Według ministra kluczowa ma być ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. − Ustawa o jakości, która już wchodzi na ścieżkę legislacji, bo jest na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów, będzie formułowała oczekiwania pacjenta. Będziemy mieli całe zestawy wskaźników, które dotyczą nie tylko części klinicznej, czyli leczenia. One będą dotyczyły również tego, co wszędzie indziej mierzy się satysfakcją klienta, a my to nazwiemy doświadczeniem pacjenta – mówił szef MZ.
Jakość opieki mierzona ankietami
Zgodnie z założeniami sprawdzane będzie m.in. czy pacjent jest traktowany przez lekarza w sposób partnerski, czy jest we właściwy sposób informowany, czy stosowana terapia nie narusza jego godności. − Jakość będzie mierzona ankietami na każdym etapie leczenia – zapewnił minister. Wyraził nadzieję, że ustawa o jakości zostanie przyjęta ponad podziałami politycznymi, ponieważ będzie fundamentem naprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Jak podał minister Niedzielski, w ciągu ostatniego roku do Polski przyjechało i wykonuje swój zawód ponad 1,6 tys. lekarzy zza granicy. Prawie 800 z nich to specjaliści z Ukrainy. Jednocześnie przyznał, że jako menadżer z doświadczeniem widzi, że nadal jest dużo do zrobienia pod kątem zarządzania szpitalami. − Dlatego kolejne rozwiązanie, które przygotowałem razem z zespołem, dotyczy wprowadzenia normalnych standardów oceny kondycji finansowej szpitali – powiedział minister.
Źródło informacji: PAP
Dodaj komentarz