Menu

Menu

Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią w Rankingu Perspektyw 2022

Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała najnowszy ranking uczelni, opracowany pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera.

Zestawienie obejmuje 4 rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych i Ranking Kierunków Studiów. Uniwersytet Warszawski znalazł się na 1. miejscu w XXIII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022. 2. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, a 3. – Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Z kolei najlepszą publiczną uczelnią zawodową okazała się Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego

Pomoc dla maturzystów i diagnoza szkolnictwa wyższego

Nie przypadkiem ogłaszamy nasz ranking na 2 tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości. Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju fotografia polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów. Ocena uwzględnia zatem takie aspekty, jak prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.

Liderzy wśród uczelni

W tegorocznym zestawieniu wzięło udział 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych). Poza podium wśród uczelni akademickich znalazły się: na czwartym miejscu ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a dalej Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Łódzka.

Wśród uczelni niepublicznych w czołówce znalazły się poza zwycięzcą SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie i Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Ranking ten obejmuje 43 niepubliczne szkoły wyższe, które mają uprawnienia, aby kształcić co najmniej na poziomie magisterskim.

Na podium publicznych uczelni zawodowych 2. miejsce zajęły ex aequo Akademia Nauk Stosowanych w Łomży i Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie. Organizatorzy podkreślają, że w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę niż w rankingu uczelni akademickich mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów. Pod uwagę bierze się m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

Najlepsza oferta poszczególnych kierunków

Ostatni z rankingów – Ranking Kierunków Studiów – obejmuje 73 kierunki i grupy kierunków studiów. Tym razem po raz pierwszy pojawiły się w nim ratownictwo medyczne i ogrodnictwo. Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu jest Uniwersytet Warszawski, który prowadzi 20 takich kierunków. Za nim jest Politechnika Warszawska (16) i Uniwersytet Jagielloński (14).

Pełne wyniki rankingu można znaleźć na stronie www.ranking.perspektywy.pl.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.