Menu
 • Menu

  UNIWERSAL idzie z duchem czasu

  Zespół firmy UNIWERSAL pracuje, wykorzystując na co dzień programy projektowania 3D i wykonując symulacje wirtualne pracy wywietrzników lub nowych konstrukcji układów wirnikowych. Dzięki temu skraca się droga do powstania optymalnych konstrukcji, których realizacja jeszcze nie tak dawno musiała trwać dłużej ze względu na ograniczenia w dostępie do oprogramowania czy drukarek 3D.

  Zespół firmy Uniwersal

  Zespół firmy Uniwersal – autorzy jej sukcesów

  Firma UNIWERSAL z Katowic istnieje na rynku polskim od 1987 roku. Początkowo jej działalność bazowała na projektowaniu w branży wentylacyjnej, w której istniały pewne braki w zakresie urządzeń, które mogły zapewnić poprawną jakość powietrza w przestrzeniach pracy, spełniając przy tym rygorystyczne normy, obligatoryjne w miejscach zagrożonych wybuchem. Tak narodził się pomysł skonstruowania urządzenia do zadań specjalnych – wentylatora dachowego iskrobezpiecznego, który mógł bezpiecznie pracować w przestrzeniach gazowych z czasowo występującym zagrożeniem acetylenem, wodorem lub innymi łatwopalnymi gazami.

  Niszowy wentylator dla przemysłu

  Firma samodzielnie zaprojektowała, a następnie wykonała wentylator, który po przejściu weryfikacji w Kopalni Doświadczalnej Barbara Głównego Instytutu Górnictwa mógł bezpiecznie wentylować środowisko pracy w miejscach, gdzie tego typu zagrożenie występuje. Przygoda z projektowaniem tych urządzeń rozpoczęła się w 1991 roku. Od tej pory Uniwersal zaczął liczyć się na krajowym rynku jako producent wentylatorów dachowych iskrobezpiecznych.

  Funkcjonalność i design

  Od początku głównym materiałem do produkcji był laminat poliestrowo-szklany, trzeba go było jednak zmodyfikować, aby powierzchnia użytych tworzyw zapewniała odpływ ładunków elektrostatycznych. Po wielu próbach wykonanych w laboratoriach udało się opracować optymalną recepturę składu tworzywa, które pozwoliło go zastosować na skalę przemysłową. Ten sukces zachęcił zarząd do realizacji dalszych projektów. Powstały kolejne rodziny urządzeń: wywietrzniki dachowe grawitacyjne, wywietrzaki zintegrowane, urządzenia hybrydowe, tłumiki akustyczne, podstawy i akcesoria wentylacyjne oraz konieczna automatyka, która niejednokrotnie zdejmuje z użytkownika obowiązek decydowania o konieczności uruchamiania lub nie zespołu wentylacyjnego.

  W procesie projektowania konstruktorom firmy zawsze przyświecał jeden cel: stworzyć wentylator eksploatacyjnie poprawny, czyli wysokowydajnie pracującą jednostkę akustycznie nieuciążliwą o niskim poziomie zużycia energii elektrycznej koniecznej do zasilania tych urządzeń. Każdy wentylator ma swoją charakterystykę przepływową – to ona decyduje o walorach użytkowania i o jego zastosowaniu w konkretnym projekcie wentylacji. Gdy już zostaje osiągnięty ten cel, do pracy przystępują disignerzy formy i wyglądu zewnętrznego produktu. To kolejna cecha, która wyróżnia produkty marki UNIWERSAL od wielu urządzeń dostępnych na rynku.

  Vero-150

  Vero-150 – nagrodzony wentylator

  Użyte tworzywa pozwalają na niczym nieskrępowany proces kształtowania jego obudowy – laminat poliestrowo-szklany jest wdzięcznym materiałem konstrukcyjnym, który pozwala dowolnie projektować kształt, tak aby finalnie urządzenie było estetyczne i przyciągało oko inwestora, któremu dzisiaj bardzo zależy na tym, aby urządzenie było nie tylko funkcjonalne i skuteczne, lecz także spójne w formie stylistycznej, neutralne wizerunkowo i starannie wykończone. Nie bez znaczenia dla architekta jest, aby wentylator wtapiał się w architekturę, nie zaburzając jej estetyki. Podkreślić należy również fakt, że zastosowane pigmenty wtrącone w powierzchnię zewnętrzną są bardzo trwałe i odporne na korozjotwórczy wpływ atmosfery. Tu architekci mają do dyspozycji pełną paletę kolorystyczną RAL. Możliwe jest wykonanie urządzenia w kolorze dopasowanym do fasady obiektu, jego dachu, lub innych elementów określonych przez inwestora, który jest naszym końcowym klientem.

  Nagrody potwierdzeniem sukcesu

  Udział w targach jest swoistą lekcją wsłuchania się w potrzeby rynku i reagowania na nie w taki sposób, by zawsze być na bieżąco, nadążając za zmieniającymi się trendami. Dla zarządu firmy bardzo ważny jest udział w targach designerskich – to swoisty egzamin w konkursie wzornictwa przemysłowego. Targi 4DD dają pewność, że wszystko, co wykonuje zespół UNIWESALU, jest ważne i spotyka się z pozytywną opinią autorytetów tej dziedziny.

  Firma uczestniczy w tym wydarzeniu od początku i bardzo sobie ceni wyróżnienie, które jej wentylator hybrydowy MAG-200 otrzymał w konkursie na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. W 2016 roku produkt ten został wyróżniony znakiem DOBRY WZÓR w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a także otrzymał „Złoty Medal” na Targach Budma w Poznaniu. W 2019 roku został również laureatem Godła Promocyjnego Teraz Polska.

  – Tego typu wyróżnienia uskrzydlają, ale także mobilizują do dalszej pracy. Projektowanie to nasza codzienność, w chwili obecnej mamy w opracowaniu kilka nowych prototypów wentylatorów dachowych, które niebawem wprowadzimy na rynek. Śledzimy również nowości techniczne w dziedzinie nowych materiałów, których użycie pozwoli nam w przyszłości nadal doskonalić nasze produkty. Zdajemy sobie również sprawę, że postęp techniczny będzie stale wymagał czegoś więcej i nie chcemy, by wyobraźnia była przeszkodą w procesie projektowym. Mamy ten przywilej, by szybko sprawdzać, czy kiełkujące w głowach idee są czymś, co wprowadzi nasze wyroby na wyższy poziom jakości zarówno pod względem technicznym, jak i wizerunkowym – mówi Krzysztof Nowak, prezes firmy UNIWERSAL.

  Krzysztof Nowak

  Krzysztof Nowak, prezes Uniwersalu, i Anna Pawlik-Gonera, główny specjalista ds. marketingu i wizerunku firmy, dwukrotnie odebrają z rąk Pierwszej Damy Godło Promocyjne Teraz Polska oraz list gratulacyjny Prezydenta RP.

  Pytany o priorytety w zarządzaniu firmą, zdradza: – Kreatywność, fachowość, energia i wiedza. Dodaje, że według tych kryteriów dobiera współpracowników. – Staż pracy nie ma znaczenia, ważniejsze jest to, czy zespół jest otwarty na nowe pomysły czy nie. Z doświadczenia wiem, że gdy zapalając się do idei tworzenia nowego prototypu, usłyszę w głosach wątpliwości, wiem , że to nie ta grupa osób. Wiele pomysłów wymaga próby, a próby trwają i kosztują, jednak bez wiary w sukces nie osiąga się zamierzonych celów. Duszę mam niespokojną i dzień, w którym nie tworzymy czegoś nowego, jest dla mnie zmarnowany. Kieruję tą firmą już 30 lat, nigdy nie było lekko, ale mam w sobie dużo optymizmu i wierzę, że wystarczy mi go na wiele następnych lat – mówi.

  Dobra passa trwa

  Drukarki 3D stanowią obecnie codzienność pracy projektowej. Dzięki tym drukarkom w szybkim czasie powstał nowy produkt firmy UNIWERSAL – wentylator Vero-150 do okapów kuchennych, wysokowydajny i cichobieżny, który został wyróżniony przez kapitułę konkursu Teraz Polska 2020. – Dwie tak prestiżowe nagrody pod rząd! Dobra passa trwa – to dodaje skrzydeł i pobudza wyobraźnię do następnych projektów. Można by pomyśleć, że się rozpędzamy, przynajmniej wizerunkowo tak to może wyglądać. Prawda jest jednak inna. Na pożądane efekty pozwalają długi proces projektowy, wdrażane nowoczesne technologie oraz zaangażowanie załogi. Mamy kilka rozpoczętych prac, które finalnie zawsze muszą być dopracowane. Produkt, który projektowo opuszcza naszą pracownię projektową, musi przejść wszystkie testy w naszym rozumieniu doskonałości, żebyśmy mogli się nim chwalić na zewnątrz. Ocena ekspertów jest dla nas ostateczną pieczęcią i tak właśnie traktujemy tę nagrodę. Być wśród laureatów konkursu Teraz Polska to sukces, być dwa razy z rzędu w kolejnych latach to mobilizacja, bo poprzeczka jest ustawiona wysoko i jakość trzeba utrzymać. Zobaczymy za rok, czy produkt, o którym nie mogę jeszcze nic mówić, też spotka się z uznaniem szacownej komisji – mówi Krzysztof Nowak.

  4 Krzysztof Nowak, prezes Uniwersalu, i Anna Pawlik-Gonera, główny specjalista ds. marketingu i wizerunku firmy

  Anna Pawlik-Gonera, główny specjalista ds. marketingu i wizerunku firmy, i Krzysztof Nowak, prezes Uniwersalu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *