Trwa Światowe Forum Miejskie w Katowicach
W ramach Światowego Forum Miejskiego na terenie Katowic funkcjonuje 11 bezpłatnych stref tematycznych, dostępnych bez rejestracji. 26 czerwca zainaugurowano działalność Strefy Innowacji WUF11, prowadzonej przez katowicki samorząd.
Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum − WUF) odbywa się co 2 lata pod egidą ONZ. To najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. 11. edycja, organizowana w dniach 26−30 czerwca br. pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”, ma miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
WUF na mieście – otwarte strefy tematyczne w Katowicach
W Katowicach, po raz pierwszy na WUF, przygotowano towarzyszącą forum inicjatywę 11 zewnętrznych stref tematycznych pod hasłem „WUF na mieście”. Są one otwarte również dla niezarejestrowanych uczestników wydarzenia. Umiejscowiono je w odległości najwyżej 15 minut spacerem od głównej przestrzeni WUF w MCK.
Są to strefy: relaksu, nauki, innowacji, centrum, miasta i muzyki, kultury i sztuki, Miasteczko Młodych, KATO Urban Corner, Miasto360, Metrolab oraz Urban Cinema by Santander. Ich organizatorami są MFiPR, Katowice, UN-Habitat, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Rada Młodych WUF11, instytucje i uczelnie oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
W strefie KATO Urban Corner można zobaczyć interaktywną wystawę o celach zrównoważonego rozwoju ONZ. Organizatorzy proponują też gry online i udział w ponad 50 wydarzeniach. Ich kalendarium dostępne jest na stronie katourbancorner.pl.
Koordynowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię strefa Metrolab w bibliotece CINiBA stanowi przestrzeń dyskusji o mieście i polityce miejskiej w kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej. Z kolei miasteczko młodych, koordynowane przez miasto i Radę Młodych przy WUF11, to strefa plenerowa w Parku Boguckiego. Jej odbiorcą docelowym jest przede wszystkim młodzież. Poprzez liczne atrakcje, sprzyja pogłębianiu wiedzy z zakresu funkcjonowania miasta i pozwala poznać ludzi z całego świata.
Od nauki po kulturę
W strefie nauki spotkania mają formę wykładów, debat i warsztatów w namiotach i w budynkach Uniwersytetu Śląskiego. Śląskie uczelnie poruszają tematy miejskich technologii, ekologii i zrównoważonego rozwoju przez pryzmat nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a także sztuki czy sportu.
Kolejna strefa − kultury i sztuki, zaaranżowana w przestrzeni Muzeum Śląskiego, proponuje wystawę o historii i transformacji regionu. Strefa Urban Cinema by Santander w kinie Rialti to kino studyjne z wieczornymi seansami o tematyce miejskiej i środowiskowej. Uzupełniają je spotkania z ekspertami z możliwością dyskusji.
Instytut Rozwoju Miast i Regionów wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach odpowiadają za przygotowanie strefy Miasto360 w Rondzie Sztuki wewnątrz Ronda im. gen. J. Ziętka. Tu prezentowana będzie wystawa ASP „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”. Odbędą się też: Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities.
W Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink działa strefa innowacji. Podczas warsztatów, pokazów, debat i spotkań z ekspertami tematem będzie innowacyjność miejska,w tym projekty impact i rozwiązania smart city.
Informacje o rozmieszczeniu stref „WUF na mieście”, ich organizatorach i programach wydarzeń: wuf11.katowice.eu/pl/11-scen.htm.
Źródło informacji: PAP
Dodaj komentarz