Menu
Menu

Trwa Światowe Forum Miejskie w Katowicach

W ramach Światowego Forum Miejskiego na terenie Katowic funkcjonuje 11 bezpłatnych stref tematycznych, dostępnych bez rejestracji. 26 czerwca zainaugurowano działalność Strefy Innowacji WUF11, prowadzonej przez katowicki samorząd.

11. World Urban Forum - Światowy Szczyt Miejski.

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum − WUF) odbywa się co 2 lata pod egidą ONZ. To najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. 11. edycja, organizowana w dniach 26−30 czerwca br. pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”, ma miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

WUF na mieście – otwarte strefy tematyczne w Katowicach

W Katowicach, po raz pierwszy na WUF, przygotowano towarzyszącą forum inicjatywę 11 zewnętrznych stref tematycznych pod hasłem „WUF na mieście”. Są one otwarte również dla niezarejestrowanych uczestników wydarzenia. Umiejscowiono je w odległości najwyżej 15 minut spacerem od głównej przestrzeni WUF w MCK.

Są to strefy: relaksu, nauki, innowacji, centrum, miasta i muzyki, kultury i sztuki, Miasteczko Młodych, KATO Urban Corner, Miasto360, Metrolab oraz Urban Cinema by Santander. Ich organizatorami są MFiPR, Katowice, UN-Habitat, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Rada Młodych WUF11, instytucje i uczelnie oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

W strefie KATO Urban Corner można zobaczyć interaktywną wystawę o celach zrównoważonego rozwoju ONZ. Organizatorzy proponują też gry online i udział w ponad 50 wydarzeniach. Ich kalendarium dostępne jest na stronie katourbancorner.pl.

Koordynowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię strefa Metrolab w bibliotece CINiBA stanowi przestrzeń dyskusji o mieście i polityce miejskiej w kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej. Z kolei miasteczko młodych, koordynowane przez miasto i Radę Młodych przy WUF11, to strefa plenerowa w Parku Boguckiego. Jej odbiorcą docelowym jest przede wszystkim młodzież. Poprzez liczne atrakcje, sprzyja pogłębianiu wiedzy z zakresu funkcjonowania miasta i pozwala poznać ludzi z całego świata.

Od nauki po kulturę

W strefie nauki spotkania mają formę wykładów, debat i warsztatów w namiotach i w budynkach Uniwersytetu Śląskiego. Śląskie uczelnie poruszają tematy miejskich technologii, ekologii i zrównoważonego rozwoju przez pryzmat nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a także sztuki czy sportu.

Kolejna strefa − kultury i sztuki, zaaranżowana w przestrzeni Muzeum Śląskiego, proponuje wystawę o historii i transformacji regionu. Strefa Urban Cinema by Santander w kinie Rialti to kino studyjne z wieczornymi seansami o tematyce miejskiej i środowiskowej. Uzupełniają je spotkania z ekspertami z możliwością dyskusji.

Instytut Rozwoju Miast i Regionów wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach odpowiadają za przygotowanie strefy Miasto360 w Rondzie Sztuki wewnątrz Ronda im. gen. J. Ziętka. Tu prezentowana będzie wystawa ASP „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”. Odbędą się też: Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities.

W Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink działa strefa innowacji. Podczas warsztatów, pokazów, debat i spotkań z ekspertami tematem będzie innowacyjność miejska,w tym projekty impact i rozwiązania smart city.

Informacje o rozmieszczeniu stref „WUF na mieście”, ich organizatorach i programach wydarzeń: wuf11.katowice.eu/pl/11-scen.htm.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM