Menu

Menu

Transport publiczny przyszłości

Władze Gdyni dzięki współpracy ze startupem Vooom tworzą miasto przyszłości. 11 grudnia wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz podpisał list intencyjny, inicjując chęć współdziałania w celu kreowania i popularyzacji nowoczesnej mobilności miejskiej i idei pojazdów współdzielonych.

Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz i prezes Voom Włodzimierz Łoziński podpisują umowę współpracy

Gdynia nie po raz pierwszy dała się poznać jako pionier wielu nowatorskich rozwiązań wdrażanych w przestrzeni miejskiej, wykorzystując technologiczne rozwiązania wpisujące się w koncepcję smart city.

Zapowiada się przełom

Przykładem mogą być działania uwzględniające dialog społeczny, przedsięwzięcia proekologiczne, choćby zakup bezemisyjnych trolejbusów, oraz takie projekty, jak „Karta Mieszkańca” i wielofunkcyjna aplikacja „Gdynia.pl”. Teraz miasto idzie o krok dalej za sprawą współpracy strategicznej z Vooom − startupem z branży mobility, który promuje do niedawna zupełnie nieznaną w Polsce ideę zielonego transportu multimodalnego.

W ramach zainicjowanej kooperacji firma dostarczy Gdyni technologię Planera Multimodalnego opartego na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Zastosowana w aplikacji Gdynia.pl, pozwoli ona mieszkańcom na wyznaczanie optymalnych tras podróży poprzez dogodne łączenie środków transportu współdzielonego, takich jak coraz popularniejsze bezemisyjne samochody na minuty, hulajnogi, skutery i oczywiście środki komunikacji miejskiej. Technologia będzie pomocna w wyborze najlepszej trasy, wskaże natężenie ruchu, a zarazem stanie się narzędziem promującym aktywność.

Miejski ekosystem z misją

Dzięki technologii stworzonej przez Vooom powstanie miejski ekosystem, który pomoże przekonać mieszkańców Gdyni, aby pozostawili samochody w garażach, a nawet zrezygnowali z nich na rzecz licznych możliwości, jakie daje transport miejski.

Aplikacja Gdynia.pl oferuje mieszkańcom wiele praktycznych udogodnień dotyczących różnych sfer życia w mieście, m.in dostęp do elektronicznego dziennika, zarządzanie nieobecnościami dzieci w przedszkolach publicznych, kartę mieszkańca, aktualności miejskich, umożliwia monitorowanie utrudnień w ruchu i umówienie się online do urzędu.

Wkrótce do tych funkcji dołączy sekcja Transport, implementująca Planer Multimodalny i komunikację miejską. W efekcie użytkownicy aplikacji otrzymają wszelkie potrzebne informacje, aby móc wygodnie, intuicyjnie podróżować. − Idea Smart City wyznacza cyfrowe ambicje naszego miasta. Już dziś Gdynia jest wskazywana jako wzór jej realizacji, nie tylko w Polsce. Nieustannie pracujemy nad podnoszeniem jakości usług oferowanych gdynianom. Celem jest przybliżenie miasta jego mieszkańcom w wielu obszarach codziennego życia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

aplikacja Vooom

Mobilne rozwiązanie spójne ze strategią UE

Współpraca Vooom i samorządu Gdyni idealnie koresponduje z ogłoszoną niedawno przez UE „Strategią na rzecz inteligentnej i zrównoważonej mobilności”. Komisja Europejska zobowiązuje się w niej do wspierania rozwoju technologii MaaS (Mobility-as-a-Service) i transportu multimodalnego, które mają przyczynić się do spadku ilości emitowanych spalin i poprawy jakości życia mieszkańców. O ile unijne plany są rozłożone na co najmniej kilka kolejnych lat, o tyle w Polsce przyszłość zaczyna się już dziś. Wspólny projekt gdyńskiego samorządu ze startupem może okazać się przełomowy.

Misją Vooom jest ograniczenie ruchu na ulicach polskich miast i redukcja liczby prywatnych samochodów na drogach za sprawą zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Spółka pozyskała na swoje innowacyjne rozwiązania prawie 4 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach konkursu „Szybka Ścieżka”, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. − Przy dobrze zintegrowanym ekosystemie transportu multimodalnego z komunikacją miejską i aktywnej polityce władz miasta własne auto z czasem stanie się mniej praktyczną oraz bardziej kosztowną alternatywą. Takie przedsięwzięcie wymaga przede wszystkim bliskiej i otwartej współpracy lokalnych władz i sektora prywatnego − mówi Włodzimierz Łoziński, CEO Vooom. Jeśli wypracowane wzorcowe rozwiązanie się przyjmie, za przykładem Gdyni mogą pójść inne miasta.

Źródło informacji: Vooom sp. z o.o.

 

 

Jedna odpowiedź do “Transport publiczny przyszłości”

 1. Claudia Klein pisze:

  Komplementy sezonu !! Złóż wniosek o pożyczkę w Spotlight Global Services z oprocentowaniem 3%

  * Czy szukasz środków na założenie własnej firmy?
  * Poszukujesz kredytów na realizację dużych projektów?
  * Potrzebujesz pożyczki w mniej niż 24 godziny?
  * Potrzebujesz szybkiej pożyczki na różne cele?
  * Czy masz problem z ekonomią?
  * Czy Twój bank lub inna instytucja finansowa odmówił Ci pożyczki?

  Jeśli tak, moja firma może ci pomóc. Oferujemy najlepsze usługi pożyczkowe na całym świecie.

  Oferujemy doskonałą okazję do uzyskania korzystnego finansowania dzięki pożyczce osobistej do 5 mln euro oraz pożyczce biznesowej do 15 mln euro. Warunki umowy są jasne i zorganizowane przez obie strony. Miesięczne płatności i okresy spłaty można dostosować do swoich możliwości finansowych. Dzięki indywidualnemu podejściu do indywidualnych potrzeb prawie wszyscy wnioskodawcy mogą otrzymać pożyczkę.

  Zainteresowane osoby lub firmy prosimy o kontakt na adres:
  E-mail: spotlightglobalservices@gmail.com |
  WhatsApp: +4915758108767

  Jesteśmy pasjonatami liczenia się integracji finansowej. Nasze pożyczki i produkty inwestycyjne mają na celu zapewnienie wygody i wartości.

  Dzięki Spotlight Global Financial Services możesz pożegnać się ze wszystkimi kryzysami finansowymi i trudnościami, ponieważ jesteśmy certyfikowani, godni zaufania, niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni

  Gorące pozdrowienia
  Claudia Klein

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.