Menu
Menu

Transport intermodalny – nowy trend w logistyce

W obliczu dynamicznego rozwoju gospodarczego, rozwoju handlu międzynarodowego oraz wzrostu zapotrzebowania na efektywny i zrównoważony transport pojawia się potrzeba znalezienia nowych metod transportu. Trendem, który zdobywa coraz większą popularność, jest transport intermodalny.

 

Ta nowoczesna metoda połączeń transportowych staje się kluczowym elementem globalnej infrastruktury logistycznej. Tym samym przyczynia się do zwiększenia efektywności, redukcji emisji oraz poprawy konkurencyjności. POL-MIEDŹ TRANS z Grupy KGHM wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku i oferuje kompleksowe usługi kolejowego transportu intermodalnego.

Ku zrównoważonej logistyce i rozwojowi gospodarczemu

Idea transportu intermodalnego zyskuje na popularności. Wcześniej kraj opierał się głównie na tradycyjnym transporcie drogowym i kolejowym. Z biegiem lat rosnące wyzwania związane z zatłoczeniem dróg, wzrostem kosztów paliwa oraz presją na ochronę środowiska przyczyniły się do wzrostu zainteresowania transportem intermodalnym. Polega on na wykorzystywaniu różnych rodzajów środków transportu, takich jak samochody ciężarowe, pociągi, statki, samoloty, w celu przewiezienia ładunku z punktu A do punktu B. W odróżnieniu od tradycyjnego transportu jednym środkiem w transporcie intermodalnym ładunek jest przekazywany z jednego środka transportu na drugi.

Wielkość przewozów i aspekty ekonomiczne są często kluczowe w logistyce. Kolejowy transport intermodalny przynosi korzyści pod tym względem. Dzięki większej pojemności wagonów i umiejętnemu połączeniu różnych środków transportu można osiągnąć optymalizację kosztów przewozu. Wyższa wydajność przekłada się na konkurencyjność i zdolność firm do oferowania bardziej atrakcyjnych cenowo usług.

Stabilność i bezpieczeństwo dostaw to jedne z najważniejszych aspektów logistyki, o niebagatelnym znaczeniu dla przedsiębiorstw i gospodarki. Kolejowy transport intermodalny oferuje rozwiązania mniej podatne na zatory drogowe i problemy pogodowe, co minimalizuje ryzyko opóźnień i uszkodzeń towarów.

Z korzyścią dla regionów

Równocześnie rozwijanie kolejowego transportu intermodalnego przynosi korzyści dla regionów, które stają się ważnymi ośrodkami w łańcuchu dostaw. Rozwój terminali intermodalnych, nowych połączeń i modernizacja infrastruktury prowadzą do zwiększenia zainteresowania inwestycjami oraz zwiększania liczby miejsc pracy. Ponadto dzięki połączeniom międzynarodowym kolejowy transport intermodalny umożliwia dostęp do odległych rynków, tworząc nowe możliwości rozwoju gospodarczego.

Kolejowy transport intermodalny staje się nie tylko realnym rozwiązaniem logistycznym, lecz także strategicznym narzędziem w kontekście zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Jego zalety, takie jak efektywność logistyczna, oszczędność kosztów i rozwój regionalny, czynią go atrakcyjnym wyborem dla firm oraz społeczeństwa. Transport intermodalny w Polsce staje się strategicznym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju logistyki. Rozbudowa infrastruktury, promowanie współpracy między różnymi gałęziami transportu oraz edukacja społeczeństwa to priorytety przyszłościowego rozwoju transportu intermodalnego w Polsce. Za sprawą zrównoważonego podejścia i inwestycji wpisujących się w jego założenia Polska może stać się liderem w Europie Środkowo-Wschodniej w wykorzystaniu potencjału tego innowacyjnego przewozu towarów.

Z POL-MIEDŹ TRANS zawsze na czas, na miejsce, bezpiecznie

POL-MIEDŹ TRANS świadczy profesjonalne usługi przewozu rzeczy i ładunków w systemie transportu intermodalnego. Obsługuje bocznice i punkty wyładunkowe, a także prowadzi serwis i naprawy taboru. Posiada ponad 70 lokomotyw pociągowych i manewrowych oraz ponad 1500 wagonów różnego przeznaczenia. Firma należy do Grupy Kapitałowej KGHM, światowego producenta miedzi i srebra z 60-letnim doświadczeniem. Ze świadomością konieczności redukcji śladu węglowego rozwija m.in. obszar transportu intermodalnego, będący ekologiczną alternatywą dla klasycznego transportu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.