Menu

Menu

Tańsze paliwo od lutego?

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że wkrótce poznamy kolejne rozwiązania w ramach walki ze skutkami inflacji. Wyjaśnił, że chodzi m.in o obniżkę VAT na paliwa. To pozwoliłoby od 1 lutego obniżyć ceny benzyny o ok. 70 gr na litrze, zaś autogazu o 40 gr.

tankowanie

Według rzecznika powodem inflacji jest szantaż gazowy Rosji, a z drugiej strony − polityka klimatyczna realizowana przez Unię Europejską. 11 stycznia premier Morawiecki ma przedstawić rozwiązania, które mają pozytywnie wpłynąć na sytuację w kraju. − Wśród rozwiązań, które zostaną zaproponowane, będą m.in. obniżka VAT na paliwa z 23 do 8 proc. To znaczy, że od 1 lutego można by się spodziewać obniżki cen benzyny mniej więcej o 70 groszy, a autogazu o ok. 40 groszy – powiedział rzecznik.

Dodał, że Polska będzie zabiegać, by doszło do reformy handlu emisjami CO2, a z drugiej strony, żeby podejmować solidarne działania w ramach UE wobec Rosji, jeśli chodzi o szantaż gazowy i ceny gazu, które próbuje wymusić Rosja, skutecznie manipulując cenami energii w całej Europie.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli trendy inflacyjne się utrzymają, będzie przedłużona obowiązująca tarcza antyinflacyjna. Chodzi m.in. o obniżkę akcyzy na paliwa, rezygnację z podatku detalicznego od sprzedaży paliw oraz o obniżkę VAT na gaz. Szacunkowy roczny koszt tej kolejnej obniżki podatków to od 6 do 7 mld zł.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc. r/r. Wstosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,9 proc.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.