Menu
Menu

Szambo w zakładzie produkcyjnym – jak dobrać najlepsze?

Odpady wynikające przez pracę maszyn czy ludzi lub obróbkę materiału to powszechne zjawisko w każdego rodzaju przemyśle. Dlatego bez względu na prowadzoną działalność produkcyjną, budżet przeznaczony na budowę lub remont zakładu powinien uwzględnić inwestycję, umożliwiającą bezproblemowe pozbywanie się ścieków.

Na rynku można spotkać wiele firm oferujących kilka rodzajów szamb. Które wybrać i czym powinno się charakteryzować najlepsze rozwiązanie dla przemysłu?

Szambo czy oczyszczalnia?

Każdy budynek przemysłowy lub zakład produkcyjny wytwarza pewnego rodzaju nieczystości, typowe dla specyfiki swojej działalności. Te zanieczyszczenia muszą być gdzieś odprowadzane, z tego względu istotnym jest „podłączenie” budynku do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Wciąż jednak zdarzają się miejsca, w których tego typu zabieg jest niemożliwy. Dotyczy to zwłaszcza odległych terenów wiejskich, lub dużych fabryk i magazynów często zlokalizowanych z daleka od innych zabudowań. Jak wiadomo, odprowadzanie ścieków do lasów, rzek czy jezior jest nieekologiczne, a przede wszystkim nielegalne.

Wprawdzie od jakiegoś czasu rosnącą popularnością cieszą się, własne oczyszczalnie ścieków to doskonale z zadaniem odprowadzania nieczystości poradzi sobie również szambo. To drugie jest niczym innym, jak podziemnym zbiornikiem do przechowywania odpadów codziennego życia w domach, oraz tych produkcyjnych w zakładach. Do ich zalet należy niższy koszt i łatwiejsza instalacja, niż w przypadku oczyszczalni. Czyni to szamba jedną z najchętniej wybieranych opcji, zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i właścicieli dużych zakładów, fabryk i magazynów – tłumaczy specjalista firmy Wyroby Betoniarskie Jana Stańko.

Szamba dostępne na rynku

Ze względu na możliwość podłączenia wyróżnia się szamba bezodpływowe, z których nieczystości można odprowadzać do kanalizacji miejskiej, ale są również i takie, które doskonale sprawdzą się tam, gdzie takie połączenie nie jest możliwe. W tym drugim przypadku zebrane ścieki są co jakiś czas wywożone przez tabor asenizacyjny. Kupując szambo, to pierwsze, co warto uwzględnić. Duży wybór można również zaobserwować w kwestii materiału wykonania. Można zdecydować się na szamba betonowe, z żelbetonu albo tworzyw sztucznych. Wśród wymienionych typów warto zwrócić uwagę na szambo betonowe.

Nie bez powodu cieszy się ono największą popularnością wśród inwestorów. Poza tym, że stanowi jedno z najtańszych rozwiązań, cechuje się niezwykłą trwałością i solidnością. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu gotowego produktu do zamontowania, lub zbudowania go na miejscu z elementów, jakimi są kręgi betonowe.

O czym pamiętać?

Istotną kwestią przy tego typu inwestycji pozostaje odpowiedź na pytanie o rozmiar zbiornika. W tej sytuacji nie warto kierować się zasadą: im mniejsze szambo, tym mniejszy koszt, a jednocześnie większe oszczędności. Nic bardziej mylnego. Jeżeli nieczystości są wywożone przez tabor, mniej pojemne szambo może oznaczać konieczność opróżniania nawet kilka razy w miesiącu, a każdy wywóz kosztuje. Małe szamba to najlepsze rozwiązanie dla domków letniskowych, lub małych jednorodzinnych. Najprostszym wyjściem jest weryfikacja ilości generowanych odpadów i rozsądne dobranie rozmiaru zbiornika względem tej wartości.

Nie bez znaczenia pozostaje miejsce zakupu zbiornika lub jego elementów. Po pierwsze, tylko najlepsze firmy dają gwarancję na zakupione produkty, które zresztą są wyposażone we wszelkiego rodzaju potrzebne atesty i certyfikaty. Istotną kwestią pozostaje ta ekologiczna. Jak wiadomo, szambo jako takie nie należy do specjalnie przyjaznych środowisku rozwiązań. Ale z drugiej strony, zakup wysokiej klasy zbiorników u najlepszego producenta daje pewność, że wszystko jest dobrze zabezpieczone i żadne nieczystości nie są w stanie przeniknąć do atmosfery, wody czy gleby – podsumowuje specjalista firmy Wyroby Betoniarskie.

 

Jedna odpowiedź do “Szambo w zakładzie produkcyjnym – jak dobrać najlepsze?”

  1. kowal pisze:

    Szambo przemysłowe – CO TO JEST

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM