Menu
 • Menu

  Szalunki – rodzaje

  Szalunki

  Duża część konstrukcji betonowych nie powstałyby, gdyby nie szalunki. W żaden sposób nie da się przecenić ich roli w kwestii stawiania budowli.

  Czym one jednak dokładnie są i jakie ich warianty wyróżniamy? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem!

  Definicja szalunku

  Szalunki są formami, dzięki którym możliwe jest nadanie konkretnego kształtu ścianie. W trakcie ich budowania wykorzystuje się drewno, ale istnieje możliwość zastosowania wodoodpornej sklejki lub metalu. Korzysta się z nich w przypadku konstrukcji betonowych, czy też żelbetonowych.

  Jakie rodzaje szalunków wyróżniamy?

  To, jaki rodzaj szalunku zostanie ostatecznie wybrany, jest uzależnione od potrzeb danego placu budowy. Wyróżniamy trzy powszechnie stosowane rodzaje szalunków:

  • ścienne – jak sama nazwa wskazuje, służą zabezpieczaniu całych ścian. Dzięki wykorzystaniu systemu bezściągowego, na elemencie żelbetowym nie występują dodatkowe odciski powierzchniowe. Ze względu na ich wagę oraz zastosowanie, dzieli się je na lekkogabarytowe (łatwość montażu sprawia, że w ich przypadku nie potrzeba maszyn), średniogabarytowe i wielkogabarytowe (wymagających z kolei wsparcia żurawi).
  • stropowe – dzięki nim można skutecznie podtrzymywać konstrukcje stropu. Składają się z podpór, stabilizowanych przy pomocy trójnogów, dźwigarów drewnianych połączonych ze sobą przy użyciu głowic krzyżowych osadzanych w podporach oraz sklejki szalunkowej. Dla przyspieszenia działań budowlanych można sięgnąć po system szalunkowy panelowo-aluminiowy Baukrane, lżejszy i prostszy w montażu od swojego tradycyjnego odpowiednika.
  • wykopowe – ich przeznaczeniem jest zabezpieczanie wykopów w trakcie przeprowadzania prac gruntowych. Jeśli zostaną właściwie zaimplementowane, to zarówno zabezpieczają otwory przed zasypem ziemi, jak i nie przeszkadzają w ogólnym przebiegu prac. Również i te mają swój podział na lekkie, charakteryzujące się łatwością użycia, średnie – skuteczne w przypadku dużych obciążeń i ciężkie, najbardziej wytrzymałe.

  Podsumowanie

  Na sam koniec pojawia się pytanie dotyczące tego czy dany system szalunkowy należy kupić czy wynająć? Wszystko naturalnie zależy od rodzaju i wielkości inwestycji budowlanej, natomiast w podjęciu decyzji warto zwrócić się do doradztwa technicznego przedsiębiorstwa oferującego szalunki.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *