Menu

Menu

System MES i APS – czym się od siebie różnią oraz który z nich jest bardziej wydajny?

Każdy właściciel firmy produkcyjnej wie, że kluczowe w całym procesie wykonywania towarów jest planowanie. Większe działalności mogą pozwolić sobie nawet na kilku planistów, zajmujących się stricte projektowaniem harmonogramu pracy i nadzorowaniem postępów.

Do takich zadań przeważnie stosuje się różnego rodzaju rozwiązania informatyczne, stworzone wyłącznie z myślą o planowaniu prac. W skład takich wchodzą zarówno systemy APS, jak i MES. Są to narzędzia niezbędne do wydajnej realizacji zadań i zdecydowanie przydadzą się w każdej firmie. Wraz z firmą Quantum Qguar, od lat zajmującą się dostarczeniem obydwu rozwiązań do wielu wysoko postawionych zakładów produkcji, przedstawimy różnice między jednym i drugim systemem.

System APS

MES – sprawna realizacja produkcji

Skrót MES pochodzi od angielskiego „Manufacturing Execution System”, co w tłumaczeniu określa się jako System Realizacji Produkcji. Oprogramowanie odpowiadające za przepływ informacji odnośnie wszystkich zleceń produkcyjnych. Dzięki niemu, możliwe jest monitorowanie wszystkich procesów odbywających się na zakładzie oraz pełne nadzorowanie komponentami. Co to oznacza? System oferuje nam pełną kontrolę nad czasem realizacji oraz zbiera informacje o procesie produkcyjnym. Ponadto, posiada on łatwy w obsłudze panel sterowania, dzięki któremu upoważnione osoby mogą w prosty sposób przeplanować daną pracę w razie opóźnień.

Autorski system realizacji produkcji, stworzony przez firmę Quantum Qguar, oferuje możliwość przyłączenia sporej liczby użytkowników i przydzielenie im konkretnych stanowisk. To z kolei przekłada się na opcję generowania raportów z odrębnymi poziomami szczegółowości. Na takich raportach znajdują się wszystkie potrzebne dane odnośnie poszczególnych etapów realizacji zadań.

APS – zaawansowane planowanie

Systemy APS w rozwinięciu oznaczają „Advanced Planning Scheduling”, a dokładniej systemy zaawansowanego planowania. Jest to oprogramowanie skupiające się przede wszystkim na tworzeniu planów i harmonogramów zadań wykonywanych w firmie. Na podobnej zasadzie działają nieco bardziej klasyczne systemy ERP, które aktualnie zostały w dużej mierze wyparte przez APS.

Rozwiązanie to zostało stworzone z myślą o planistach, których praca ma znaczący wpływ na efektywność całej firmy. To właśnie dobrze zaprojektowany harmonogram jest kluczem do sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Program jest w stanie zaproponować ilość czasu potrzebną do wykonania zadania, przypomnieć o braku w komponentach i materiałach, a także skonfigurować pracę względem konkretnych zmian pracowniczych.

Jakie są różnice?

Na podstawie powyższych opisów możemy dojść do wniosku, że systemy te niemal całkowicie się od siebie różnią. Nie jest to wbrew pozorom konkurencja, a co więcej, obydwa oprogramowania znakomicie się uzupełniają. Oczywiście, systemy mogą posiadać podobne funkcje i nie odbiegać od siebie zbytnio na poszczególnych płaszczyznach. Od razu więc uprzedzamy, że wykorzystywanie obu programów w firmie nie jest konieczne, choć często zalecane.

Gdyby jednak należało wybrać pomiędzy jednym i drugim, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj wykonywanych obowiązków oraz specyfikę samej firmy. Warto także spytać planistów jaki interfejs i panel sterowania systemu będzie dla nich odpowiedni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.