Menu

Menu

Startuje program „Cyfrowa gmina”. Samorządy otrzymają miliard złotych

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło uruchomienie programu „Cyfrowa gmina”, w ramach którego polskie samorządy otrzymają ok. 1 mld zł na cyfryzację.

Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa, i Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, podczas konferencji prasowej „Cyfrowe wsparcie dla gmin” w Urzędzie Miejskim w Augustowie

Z programu będą mogły skorzystać wszystkie gminy w Polsce. Pieniądze na ich cyfryzację podzielono według dwóch kryteriów: liczby mieszkańców i wysokości dochodów samorządu. Samorządy otrzymają dotacje o wartości od 100 tys. zł do 2 mln zł, przy czym nie muszą posiadać wkładu własnego. − To jest program finansowany ze środków UE, kolejny, który pokazuje, w jaki sposób rozwiązujemy prawdziwe problemy Polaków właśnie w tym obszarze cyfryzacji – powiedział podczas konferencji prasowej Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera.

Z otrzymanych dotacji gminy będą mogły sfinansować cyfryzację urzędów i podległych im jednostek oraz edukację cyfrową. Ponadto w ramach programu ministerstwo zrealizuje  cyberaudyt w każdej polskiej gminie. − Zależy nam na tym, żeby samorządy miały pełną swobodę, żeby mogły wybrać to, co im jest najbardziej potrzebne. Dlatego nie przewidujemy żadnych wkładów własnych, żadnych dodatkowych formalności. Prosty wniosek i sto procent finansowania z naszej strony – tłumaczy Cieszyński.

Wnioski na pierwszą transzę dotacji gminy mogą składać elektronicznie od 18 października. − Jest to program ogólnopolski, który będzie kontynuacją pewnej rewolucji cyfrowej, którą my jako rząd premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzamy. W ostatnich latach w Polsce obserwujemy bardzo gwałtowny wzrost z zakresu informatyzacji państwa. Codziennością Polaków jest to, że załatwiają swoje sprawy urzędowe przez internet – komentuje Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.