Menu

Menu

Specustawa mieszkaniowa – co przewidują nowe regulacje?

Specustawa mieszkaniowaJeszcze w pierwszej połowie tego roku ma zostać uchwalona specustawa mieszkaniowa. Taką informację przekazał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Została ona już przyjęta przez Radę Ministrów. Specustawa mieszkaniowa ma przyśpieszyć proces budowy mieszkań oraz usunąć istniejące dziś bariery biurokratyczne.

Cytowany przez Dziennik “Gazetę Prawną” Kwieciński podkreślił, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami proces uzyskania pozwolenie na budowę trwa 5 lat. Po zmianach okres ten zostanie skrócony i potrwa 6 do 12 miesięcy. Specustawa mieszkaniowa powinna przejść całą ścieżkę legislacyjną do połowy tego roku – twierdzi minister.

Nowe regulacje mają też przyśpieszyć proces odrolnienia gruntów. W tej chwili – pisze Dziennik “Gazeta Prawna” – jest on długotrwały i uciążliwy. Cała procedura zostanie skrócona z kilku lat do 6 miesięcy. Powinno to poprawić sytuacje na rynku działek budowlanych w miastach i okolicznych ginach, gdzie problemy z przeprowadzeniem odrolnienia blokują rozwój budownictwa mieszkaniowego.

Brak odpowiedniej liczby działek budowlanych oznacza również wzrost cen nieruchomości, co przekłada się na ceny mieszkań. Dotyczy to przede wszystkim Warszawy i okolic. Tymczasem na terenie miast istnieje wiele gruntów, które jednak trudno jest odrolnić. Specustawa mieszkaniowa ma za zadanie doprowadzenie do znaczącego zwiększenia liczby nieruchomości dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe.

Jak podaje Dziennik “Gazeta Prawna”, decyzje lokalizacyjne będą wydawane przez odpowiedniego wojewodę. Jednak poprzedzone zostaną uzyskaniem pozytywnej opinii rad gmin. Ponadto każda decyzja wojewody będzie mogła zostać zablokowana przez odpowiednią radę gminy “na zasadzie prawa veta“.

Specustawa mieszkaniowa umożliwi szybsze wdrożenie programu Mieszkanie Plus

Jak powiedział minister Kwieciński, rząd planuje uruchomienie do przyszłego roku budowy 100 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Obok zapewnienia ludziom mieszkań w przystępnej cenie, celem programu jest również dalsze ożywienie gospodarki – dodał Kwieciński. Dzięki realizacji tego planu do 2030 roku rząd zamierza przeznaczyć na inwestycje 200 mld zł.

Specustawa mieszkaniowa ułatwi realizację programu. Jednak skorzystają na niej również prywatni deweloperzy, samorządy i inne podmioty zajmujące się budownictwem mieszkaniowym.

Cytowany przez dziennik wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń powiedział natomiast, że w nowych przepisach znalazły się regulacje dotyczące lokalizacji nowych osiedli. Obecnie w Polsce osiedla buduje się niekiedy bez dostępu do odpowiedniej infrastruktury. Chodzi na przykład o szkoły i drogi. Specustawa mieszkaniowa ureguluje również te kwestie w ramach decyzji o lokalizacji inwestycji. Zostaną one określone w ustawie i aktach wykonawczych.

Zmiany w zasadach regulujących budownictwo mieszkaniowe trwają już od pewnego czasu. Jak pisze Dziennik “Gazeta Prawna”, od stycznia 2018 roku, po likwidacji resortu infrastruktury i budownictwa nadzór nad inwestycjami mieszkaniowymi przejęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Natomiast nadzór nad programem Mieszkanie Plus przejął bezpośrednio premier Mateusz Morawiecki.

Źródło – Dziennik “Gazeta Prawna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.