Menu
Menu

Sieć onkologiczna – od pilotażu po rozwiązanie systemowe

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do końca marca powstanie projekt ustawy, który przekuje pilotaż sieci onkologicznej w rozwiązanie systemowe. Zapowiadana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Jak podkreślił, Krajowa Sieć Onkologiczna to uspójnienie wysiłku lekarzy, możliwość wymiany informacji i danych oraz szerszych konsultacji, a przede wszystkim możliwość standaryzacji leczenia w oparciu o najnowsze osiągnięcia i wiedzę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., aby ośrodki włączone do sieci mogły się przygotować na spełnianie standardów. − Do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe – zapowiedział Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Spotkanie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz dyrektora Centrum prof. Stanisław Góździa zorganizowano z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, obchodzonego 4 lutego. − Te wskaźniki będą podstawą kwalifikacji do sieci onkologicznej na różnych poziomach – powiedział minister i dodał, że będą obowiązywały trzy poziomy referencyjności.

Ośrodki referencyjne – dodatkowe ogniwo systemu

Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową będą konsultowani już nie tylko z poziomu jednego ośrodka. Dodatkowo pojawia się ośrodek referencyjny, na którym będzie spoczywał ciężar koordynacji. Powstaną one w każdym województwie. − Ta koordynacja to m.in. wystandaryzowana ścieżka pacjenta, ale także to, że przy konsyliach będzie pojawiał się nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, lecz także przedstawiciel ośrodka koordynacyjnego. Zdecydowaliśmy, że każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia, który przeprowadzi go przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny. Co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową, bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego − tłumaczy minister.

Zgodnie z zapowiedzią jednemu koordynatorowi w ośrodku będzie podlegać maksymalnie 40 pacjentów. Ważnym elementem Krajowej Sieci Onkologicznej będą infolinie. − Infolinia będzie dedykowana pacjentom, którzy będą mogli w ten sposób umówić się na wizytę w poszczególnych ośrodkach, mieć bieżący kontakt z koordynatorem. To spowoduje, że pacjent nie będzie się czuł zagubiony – powiedział minister.

Zmiany korzystne dla pacjenta

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił z kolei skalę śmiertelności w wyniku chorób nowotworowych, na które co roku umiera ponad 100 tys. Polaków. − Krajowa Sieć Onkologiczna ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem i to na wszystkich etapach.  W ciągu ostatnich 5−6 lat niemal podwoiliśmy wydatki na onkologię. Nie będziemy szczędzili siły i środków, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii. To jest dla państwa polskiego absolutny priorytet − zadeklarował.

Premier zapewnił również, że na onkologię trafią dodatkowe środki. Podkreślił, że Krajowa Sieć Onkologiczna ma pozwolić na wymianę doświadczeń oraz właściwy nadzór nad jakością procesu leczenia. − Niezależnie od stanu epidemii również cała służba zdrowia, która działa w pozostałych obszarach, stale podlega zmianom, które mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, widoczną poprawę tego dostępu do specjalistów, a także wykorzystanie wszelkich technik i procedur cyfrowych – zapewnił premier Morawiecki. Zaznaczył także, że planowane zmiany nie są przewidziane dla lekarzy ani szpitali, lecz przede wszystkim dla pacjentów. W efekcie jak najmniej ludzi ma odchodzić na tę straszną chorobę.

Większe nakłady i bonusy dla onkologii

Minister zdrowia zaznaczył podczas konferencji, że od 2015 r. nakłady na onkologię zwiększyły się niemal dwukrotnie. Zwrócił uwagę, że w roku objęcia rządów przez PiS było to 7,5 mld zł, a w 2021 r. wydatki na ten cel mają przekroczyć 12 mld zł. − To wyraźna jakościowa zmiana. Oprócz tych nakładów uruchomiliśmy również przez długi czas nierealizowany proces retaryfikacji – powiedział.

4 lutego br. trafią do konsultacji kolejne taryfy. − Chcemy również w tej trudnej sytuacji wesprzeć ośrodki onkologiczne, które starają się utrzymać płynność działania. Żeby wesprzeć te ośrodki, zdecydowaliśmy się na formułę 3+3 procent. 3 proc. są doliczane dla każdego ośrodka, a dla ośrodków, które mają kompleksowy zakres usług, jest dodatkowo 3 proc. – dodał premier.

Według zapowiedzi ośrodki onkologiczne będą porównywane pod kątem parametrów klinicznych i skuteczności leczenia, a także obsługi pacjentów. Krajowa Sieć Onkologiczna ma być pierwszym segmentem sektora medycznego  w tak dużym stopniu uwzględniającym wyniki działalności.

Najważniejszy dzień w historii polskiej onkologii

Prof. Góźdź ocenił powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej jako najważniejsze wydarzenie w historii polskiej onkologii. − Dzisiaj, po 2 latach pilotażu, rozpoznania bojem idei Krajowej Sieci Onkologicznej, uważam, że jest najważniejszy dzień polskiej onkologii. Powstaje realna opieka nad pacjentami onkologicznymi. Pacjent przestaje być wolnym elektronem, który krąży w błędnym systemie. Jest pełna koordynacja, kompleksowość i wiwisekcja jakościowa. Na tym wszystkim zyskuje pacjent – skomentował przejście do rozwiązania systemowego profesor.

 

Źródło informacji: PAP

Jedna odpowiedź do “Sieć onkologiczna – od pilotażu po rozwiązanie systemowe”

  1. Sceptyk pisze:

    W teorii wszystko wygląda cacy. Pożyjemy zobaczymy. Tylko żeby dożyć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM