Menu

Menu

Rynek pracownika zmienia się w rynek specjalisty

Przed wybuchem pandemii koronawirusa na rynku pracy nie brakowało ofert, a stopa bezrobocia spadała. Rynek pracownika miał się dobrze. Wraz z pandemią firmy zaczęły się zamykać, a ludzie tracili pracę. Stopniowo wszystko wraca do normy, a przedsiębiorstwa chcą szybko odpracować straty związane z przestojem. Nowe możliwości i wyzwania, związane z nowym początkiem, składają się na rynek specjalisty.

Obecnie firmy coraz śmielej wracają do normalnego funkcjonowania, a więc i do rekrutowania pracowników. Liczba ofert pracy stopniowo zbliża się do poziomu sprzed pandemii. Nie oznacza to jednak powrotu pracownika na rynek pracy, jaki znaliśmy przed marcem 2020 r. Pracodawcy nie szukają już osób, których atutem jest potencjał, ale wymagają czasu na przyuczenie. Potrzebują w zespole ludzi, którzy są w stanie pracować efektywnie praktycznie od pierwszego dnia. Takie osoby gwarantują bowiem szybką odbudowę kapitału firmy i zniwelowanie strat poniesionych w wyniku pandemii.

Poszukiwani wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy

Najbardziej pożądani pracownicy to osoby wykwalifikowane, z doświadczeniem w konkretnej branży, chcące rozwijać swoje kompetencje. Niestety tacy specjaliści aktualnie nie szukają pracy. Sytuacja gospodarcza jeszcze się nie ustabilizowała i trudno przewidzieć, jak  będzie się kształtować nawet w najbliższej przyszłości. Z tego względu pracownicy nie chcą ryzykować i wybierają poczucie bezpieczeństwa, odkładając zmianę pracy na później. Jeszcze bardziej wymagającym celem są dla rekruterów specjaliści znający języki obce, szczególnie te mniej popularne.

W tej sytuacji rośnie rola profesjonalnych headhunterów, którzy muszą dotrzeć do osób o odpowiednim profilu i przekonać je do wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym. − Nadszedł czas, kiedy pomoc agencji zatrudnienia, szczególnie takich specjalizujących się w headhuntingu, jest jeszcze bardziej potrzebna niż kiedyś. To właśnie te podmioty wiedzą, jak dotrzeć do specjalisty i jak przekonać go do zmiany pracy. Nie jest to teraz proste, ponieważ popyt przewyższa podaż. Jednak nikt nie poradzi sobie lepiej ze znalezieniem specjalisty niż specjalista w tej dziedzinie. Wsparcie agencji jest dla pracodawcy najbardziej opłacalne pod każdym względem: oszczędności czasu i kosztów oraz ograniczenia ryzyka nietrafnego wyborumówi Maciej Mamrot, starszy konsultant HR w LeasingTeam Professional.

Co może wpłynąć na decyzję specjalisty o zmianie pracy?

Jednym z najważniejszych kryteriów jest pozycja potencjalnego pracodawcy na rynku. Zdecydowaną przewagę mają korporacje międzynarodowe i uznane polskie marki. Są takie przedsiębiorstwa, których sama nazwa skłania kandydata do podjęcia rozmów. Kwestią oczywistą jest atrakcyjne wynagrodzenie i zaoferowanie wyższego poziomu stanowiska, jednak w wielu przypadkach może zapewnić to także dotychczasowy pracodawca, stąd realne zagrożenie, że kandydat finalnie zrezygnuje z oferty nowej firmytłumaczy Maciej Mamrot.

Maciej Mamrot, fot. materiały prasowe

W jakich branżach specjaliści są najbardziej potrzebni?

Rynek specjalisty jest zauważalny niemal w każdej branży, nawet na stanowiskach fizycznych. Poszukiwanie odpowiedniego kandydata jest dziś dla rekrutera zdecydowanie większym wyzwaniem niż kiedyś. − Ta tendencja jest najbardziej nasilona w branżach medycznej i farmaceutycznej. Warto zauważyć, że rynek specjalisty pojawił się tam jeszcze przed Covid-19, a pandemia to tylko pogłębiła. Podobna sytuacja widoczna jest również w innych branżach, np. e-commerce, TSL, produkcji. Jaskrawym przykładem zmian jest sprzedaż. Przed pandemią handlowcy rotowali na dużą skalę, a głównym czynnikiem zmiany był aspekt finansowy. Teraz stali się niezwykle ostrożni przy podejmowaniu decyzji o zmianach. Można powiedzieć, że dziś znalezienie dobrego handlowca stało się takim samym wyzwaniem jak znalezienie magistra farmacjikomentuje Mamrot.

Wraz ze stabilizacją gospodarki rynek pracy będzie się stopniowo normalizował. Obecna sytuacja może utrzymać się do końca roku. Według prognoz w 2022 rok powinniśmy wejść z dużym przyrostem gospodarczym, z zauważalną chęcią firm do rozwoju. Pracownicy powinni być otwarci na zmiany. Wydaje się, że powrót do rynku pracownika jest nieunikniony.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.