Menu

Menu

Ruszyły zapisy seniorów na szczepienia

Od północy z 14 na 15 stycznia osoby, które ukończyły 80. rok życia, mogą się zapisywać na szczepienia przeciw wirusowi COVID-19. Termin (od 25 stycznia br.) można rezerwować na trzy sposoby: przez telefon, przez internet lub w punkcie szczepień. Możliwość szczepień oferuje niemal 6 tys. przychodni.

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z bezpłatną infolinią działającą całodobowo pod numerem 989. Potrzebny jest numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który pacjent otrzyma SMS z potwierdzeniem terminu szczepienia. Podczas rejestracji będzie można wybrać termin i dogodne miejsce szczepienia.

Jeśli nie przez telefon, to…

Równolegle istnieje możliwość zapisu online przez e-Rejestrację dostępną na portalu pacjent.gov.pl. W tym przypadku system automatycznie proponuje 5 terminów w punktach szczepień zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania pacjenta. Mimo to można wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, korzystając z dostępnej wyszukiwarki. Trzeba jednak wiedzieć, że aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989 lub z wybranym punktem szczepień. Mogą też uzyskać wsparcie w swojej przychodni.

Seniorzy mogą też zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Lista miejsc, w których jest możliwość szczepienia, jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

Co szczególnie ważne w przypadku seniorów, w ramach programu możliwy jest dowóz osób, które mają problemy z poruszaniem się, do punktów szczepień lub umówienie wizyty zespołu szczepiennego.

Chcesz się zaszczepić, zgłoś to

Również od 15 stycznia każdy, kto ukończył 18. rok życia, może zgłosić chęć zaszczepienia się, wypełniając specjalny formularz. Osoby, które tak zrobią, dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie. Gdy ruszy rejestracja dla danej grupy wiekowej lub zawodowej, pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Po szczepieniu informacja będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie pozwalające korzystać z dostępnych udogodnień.

Do tej pory setki tysięcy osób wykazały zainteresowanie zarejestrowaniem się na szczepienie przeciw COVID-19, a także zgłoszeniem gotowości zaszczepienia się – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. programu szczepień. Oświadczył też, że zapisy wygenerowały olbrzymi ruch w sieci. Dworczyk wyraził nadzieję, że zaproponowany system będzie działał bez zastrzeżeń. Dodał, że stworzenie centralnego kalendarza szczepień i systemu teleinformatycznego to przeskok w absolutnie inny świat dla polskiej medycyny. − Oczywiście na pewno będą zdarzać przejściowe problemy, będzie się zdarzać wydłużony czas oczekiwania, kiedy będzie napór na infolinię, chociaż na początku jej funkcjonowania blisko 1800 konsultantów siedziało na stanowiskach, rejestrując osoby, które dzwoniły, to na pewno zdarzą się takie momenty, gdzie będą pewne spowolnienia, ale wierzę, że ten system będzie dobrze funkcjonował − powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że zainteresowanie rejestracją na szczepienia było olbrzymie. − Myśleliśmy, że będzie bardzo duże zainteresowanie, ale aż tak dużego się nie spodziewaliśmy. To jest co do zasady pozytywna wiadomość, dlatego że to oznacza, że Polacy chcą się szczepić, są zdeterminowani, żeby nasi seniorzy, nasi najbliżsi, często rodzice, dziadkowie, jak najszybciej się zaszczepili − powiedział.

Źródło informacji: PAP

Jedna odpowiedź do “Ruszyły zapisy seniorów na szczepienia”

  1. Ania pisze:

    Niestety, zapisy wyglądały tak, że seniorzy tłoczyli się przed przychodniami…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.