Menu

Menu

Remonty dróg gminnych i powiatowych – rząd przeznaczył 1,3 mld zł w tym roku

Remonty drógRząd przekazał już drugą transzę środków na remonty dróg gminnych i powiatowych. Pierwsza transza wyniosła 800 mln zł, druga zaś 500 mln zł. Oznacza to, że łączne środki przekazane na ten cel wyniosą w 2018 roku 1,3 mld zł – pisze Polska Agencja Prasowa. Informację taką przekazał premier Mateusz Morawiecki na odprawie z wojewodami w sprawie rozwoju dróg lokalnych. Dodatkowe pieniądze mogą przyczynić się do znaczącej poprawy wielu kiepskiej jakości ulic na terenie miast i gmin.

Jak powiedział Morawiecki: My patrzymy na potrzeby rozwojowe właśnie Polski powiatowej – nazwijmy ją tak umownie – również z punktu widzenia doprowadzenia ciągów komunikacyjnych do tych dużych dróg ekspresowych, autostrad, do dróg krajowych – w taki sposób utworzy się jakby całościowy system, gdzie te małe gminy do tej pory często zaniedbywane, zapomniane, będą miały dużo lepszy dostęp do środków komunikacji publicznej, do inwestycji, w związku z tym do szans rozwojowych. (cytat za PAP)

Dysponujący rządowymi środkami Fundusz Dróg Lokalnych będzie finansował również programy 2 – 3 letnie. Zdaniem Morawieckiego konieczność zamykania remontów w perspektywie jednego roku znacznie ograniczała możliwości samorządów realizujących remonty dróg gminnych i powiatowych. Środki przeznaczone na Fundusz mają wynieść w sumie 5 mld zł.

Remonty dróg gminnych i powiatowych realizowane z drugiej transzy rzędowego wsparcia

Według rządowych zapowiedzi dzięki przekazanej właśnie kwocie 500 mln zł uda się wybudować lub wyremontować 350 km dróg gminnych i 211 km dróg powiatowych. Ze środków ma skorzystać 330 gmin, 70 powiatów i 21 miast na prawach powiatów. Powstaną również 64 skrzyżowania, 253 km chodników i ścieżek rowerowych, 26 mostów oraz 302 przejścia dla pieszych.

Inwestycje mają poprawić system komunikacji szczególnie w małych i średnich miejscowościach. Dzięki temu poprawi się jakość życia i zwiększą możliwości inwestowania. Ponieważ inwestycje zostaną zrealizowane na terenie całego kraju, wsparcie budowy dróg stanowi realizację rządowej strategii zrównoważonego rozwoju – powiedział szef MSWiA, Joachim Brudziński.

Samorządy miały czas na złożenie wniosku o dofinansowanie z drugiej transzy do 15 kwietnia 2018 roku. Jak podkreślił Brudziński pieniądze udało się rozdysponować dzięki sprawności poszczególnych województw.

Pierwsza transza wysokości 800 mln zł nie pokryła wszystkich potrzeb samorządów. Dlatego – na wniosek gmin i powiatów- zdecydowano się na uruchomienie dodatkowych środków w wysokości 500 mln zł.

Wiele samorządów po raz pierwszy skorzystało z państwowej pomocy na budowę i remonty dróg. Ministrowie zapowiadają, że rząd planuje również wdrożenie programu budowy nowych mostów. Premier Morawiecki apeluje jednocześnie, by wojewodowie wykorzystali środki z Funduszu Dróg Lokalnych na łączenie ze sobą ważnych ciągów komunikacyjnych.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło – PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.