Menu

Menu

Rekordowe inwestycje na polskim rynku nieruchomości

W największych miastach trwa realizacja spektakularnych projektów biurowych. Niektóre inwestycje zamieszają w klasyfikacji najwyższych budynków w Polsce. Najbardziej widowiskowe realizacje możemy oglądać w Warszawie.

Największe warszawskie projekty ukończone w 2020 r. to 140-metrowa wieża Mennica Legacy Tower (49 tys. mkw.), dwa wieżowce w kompleksie Varso Place I i II (46 tys. mkw.) oraz dwa 130-metrowe budynki The Warsaw HUB B i C (88 tys. mkw.), budowany przez Ghelamco. W styczniu br. pozwolenie na użytkowanie dostał 195-metrowy Skyliner (49 tys. mkw.) firmy Karimpol, a w lutym 140-metrowy wieżowiec Generation Park Y (47 tys. mkw.), wieńczący kompleks biurowy przy rondzie Daszyńskiego, realizowany od 2015 r. przez Skanska.

Wielkoskalowe inwestycje w stolicy

Na najbliższe miesiące zapowiadane jest ukończenie wieżowca Warsaw Unit (wysokość − 202 m, powierzchnia − 57 tys. mkw.) z elewacją przypominającą smoczą skórę. Budynek realizowany przez Ghelamco znajduje się u zbiegu ulic Prostej i Pańskiej. oraz zrewitalizowana Fabryka Norblina Grupy Capital Park (66 tys. mkw.) przy ul. Żelaznej. − W tym roku na warszawskim rynku ma zakończyć się budowa kilku wielkoskalowych inwestycji, skupionych w większości w pobliżu ścisłego centrum miasta. To właśnie w centrum, które staje się coraz bardziej atrakcyjne urbanistycznie i interesujące dla biznesu, tworzy się największe i najnowocześniejsze zagłębie biurowe w kraju. Standard wyznacza mu Varso Tower, najwyższa wieża biurowa w Unii Europejskiej − mówi Krzysztof Foks, Senior Analyst w Walter Herz.

Rekordowy biurowiec Varso Tower

Rekordowa i najbardziej widowiskowa inwestycja realizowaną w Warszawie, oferująca 70 tys. mkw. Powierzchni, jest dziełem firmy HB Reavis. Po zamontowaniu iglicy osiągnął budynek Varso Tower osiągnął 310 m. Tym samym stał się liderem w zestawieniu najwyższych budynków biurowych w Unii Europejskiej. Drapacze chmur w Londynie, Frankfurcie i Madrycie pozostały w tyle. Projekt 53-piętrowego wysokościowca powstał w pracowni Foster + Partners. Budowa obiektu, w którym dwa tarasy widokowe znajdą się na wysokości 205 i 230 m (dwukrotnie wyżej niż taras w Pałacu Kultury i Nauki), ma się zakończyć w 2022 r.

Kolejne realizacje biurowe czekają w kolejce

Jak twierdzi Foks, pomimo rozmachu wielu projektów wolumen powierzchni biurowych w trakcie realizacji jest w Warszawie najniższy od dekady. Na ten rok zaplanowano rozpoczęcie budowy kolejnych czterech projektów biurowych o łącznej powierzchni ponad 110 tys. mkw. Ponadto projekt nowej, 174-metrowej wieży The Bridge, która zaoferuje 47 tys. mkw., przedstawiła też firma Ghelamco.

Do końca 2021 r. ma potrwać realizacja drugiej po Varso Place największej inwestycji HB Reavis w Polsce. Mowa o kampusie biurowym Forest (78 tys. mkw.) przy ul. Burakowskiej, złożonym z dwóch budynków biurowych, z których wyższy osiągnie wysokość 120 m. Z kolei przy ul. Świętokrzyskiej, niedaleko ronda ONZ, powstaje SKYSAWA o powierzchni 40 tys. mkw. Inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości składa się z niższego biurowca oraz 155-metrowej wieży o przeznaczeniu biurowym.

Równolegle flagowy projekt w Warszawie realizuje Yareal Polska. Na wielofunkcyjny kompleks Lixa (65 tys. mkw.), wznoszony przy rondzie Daszyńskiego, złożą się trzy budynki biurowe. Planowane zakończenie projektu ma nastąpić w 2024 r.

Inwestycje realizowane zgodnie z planem

Jak wynika z danych Walter Herz, w tym roku na głównych rynkach w kraju ma zostać oddanych ok. 800 tys. mkw. powierzchni biurowych. Tylko w Warszawie będzie to 480 tys. mkw. biur, a więc o 150 tys. mkw. więcej niż w zeszłym roku. W miastach regionalnych na start budowy oczekuje ponad 300 tys. mkw. powierzchni. − Z uwagi na obecną sytuację wielu deweloperów przesuwa terminy budowy nowych projektów. W regionach, w których wciąż widoczny jest rozwój sektora usług dla biznesu i IT, wystartuje w tym roku mniej inwestycji biurowych, niż planowano. Deweloperzy stawiają głównie na lokalizacje, w których zapotrzebowanie na biura jest nadal wysokie. Najwięcej nowych projektów czeka na rozpoczęcie w Trójmieście i Krakowie. Budowa inwestycji zainicjowanych przed pandemią trwa bez większych zakłóceń − mówi Mateusz Strzelecki, Partner/Head of Regional Markets w Walter Herz.

W grudniu ub.r. pozwolenie na użytkowanie otrzymał najwyższy biurowiec w Łodzi. 20-piętrowa wieża biurowa o wysokości 82 m stanowi część kompleksu Hi Piotrkowska 155, usytuowanego w centrum miasta – przy ul. Piotrkowskiej, na który składa się także 5-piętrowy biurowiec oraz hotel Hampton by Hilton. Obiekt oferuje łącznie 21 tys. mkw. powierzchni biurowej i 5 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej.

Do najciekawszych łódzkich projektów zalicza się także Fuzja, realizowana przez Echo Investment. Inwestycja przywróci blask dawnej fabryce Karola Scheiblera. Fragment miasta o powierzchni blisko 8 ha zostanie poddany rewitalizacji i przywrócony do życia. Powstaną tam cztery apartamentowce oraz biura o łącznej powierzchni ok. 40 tys. mkw. W historycznych budynkach przewidziano przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje (15 tys. mkw.).

Rekordowe inwestycje w regionach

Z kolei pod koniec 2020 r. zakończyła się budowa najwyższego budynku w Krakowie. Aktualnie w ramach inwestycji Unity Centre trwają prace wykończeniowe oraz komercjalizacja Unity Tower o wysokości 102,5 m i pozostałych budynków. Krakowski lider wśród biurowców oferuje najwyższy taras widokowy w mieście, który ma być otwarty w drugiej połowie br. Wielofunkcyjne centrum biznesowe Unity Centre składa się z 5 budynków, w tym 3 biurowców klasy A (46 tys. mkw.), hotelu Radisson Red  i luksusowego apartamentowca.

W krakowskim Zabłociu Cavatina Holding zakończyła budowę pierwszego etapu inwestycji Ocean Office Park. Obiekt przyciąga wzrok elewacją nawiązującądo kształtu fal. Zaoferuje prawie 53 tys. mkw. powierzchni GLA. Ukończenie budynku A planuje się na II kwartał br. Wśród największych krakowskich realizacji biurowych jest też Brain Park (43 tys. mkw.). To projekt firmy Echo Investment, zlokalizowany przy alei Pokoju, jednej z głównych arterii miasta. Pierwszy etap inwestycji ma być oddany w III kwartale 2022 r.

Docelową wysokość osiągnęła niedawno 133-metrowa wieża .KTW II w ścisłym centrum Katowic. Biurowiec stał się najwyższym budynkiem metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej. Druga wieża realizowana przez spółkę TDJ Estate DJ Estate w kompleksie .KTW ma przyjąć najemców na przełomie I i II kwartału 2022 r. Na 31 kondygnacjach znajdą się 42 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowej. Powierzchnia użytkowa całej inwestycji to ponad 62 tys. mkw.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.