Menu

Menu

Najczęstsze mity dotyczące regulatorów ciągu kominowego

regulator ciąguMontaż regulatora ciągu kominowego jest przedstawiany jako najtańszy, najprostszy i jednocześnie najlepszy sposób na kontrolę warunków spalania i podniesienie efektywności całego procesu.

Przez ostatnich parę lat powstało jednak parę mitów na temat tych urządzeń i warto wyjaśnić kwestie budzące największe wątpliwości.

Regulatory zmniejszają ciąg?

To powszechny mit. Przekonanie, że zadaniem nasady jest zmniejszenie ciągu, wynika z kiepskiego zrozumienia zasady działania tego urządzenia. Do zduszenia ciągu dochodzi przy silnym wietrze, jednak regulatory automatyczne to urządzenia, które dostosowują się do warunków pogodowych: stabilizują ciąg, a nie tłumią. Jeśli więc pogoda będzie bezwietrzna, to ciąg nie tylko nie zostanie ograniczony, ale też będzie dodatkowo zwiększany. Niemniej jednak, w czasie ostrych podmuchów regulator zadziała i zniweluje ich wpływ. Taka jest jego rola.

Nasada kominowa z regulatorem wymaga częstej konserwacji

Pochodzenie tego mitu trudno opisać. W każdym razie jest to twierdzenie w całości fałszywe. Regulator ciągu może nawet pomóc w usuwaniu nalotu ze ścianek pieca, natomiast przed jego założeniem przewód należy wyczyścić. Po montażu nasady nie zmienia się częstość przeglądów – ani w górę, ani w dół. Samą nasadę też warto przy okazji regularnego serwisu przejrzeć, sprawdzić, czy nie została uszkodzona, czy pracuje właściwie, czy nie zabrudziła się nadmiernie. Poza tym jednak w żaden sposób nie wpływa ona na zakres ani częstość prac konserwatorskich przewodu kominowego. Jak dodają autorzy poradników na stronie http://www.polmar.net.pl/, częstotliwość przeglądów reguluje wyłącznie prawo budowlane.

Regulator ciągu jest zbędny przy kotłach automatycznych

Kotły automatyczne to użyteczne i naprawdę ułatwiające życie wynalazki, ale nie reagują one na warunki atmosferyczne. Można je ustawić, wybierając optymalne nastawy, ale w praktyce takie „idealne ustawienia” mogą być w konkretnym sezonie zupełnie niepasujące do warunków. Automatyczna kontrola spalania w samym kotle jest dobra, natomiast w żaden sposób nie można jej powiązać z pracą przewodu kominowego. Montaż regulatora zwiększa efektywność ogrzewania i poprawia wydajność całego układu. Faktem jednak jest, że w większości przypadków przy montażu regulatora nad nowoczesnym i dobrze wyregulowanym kotłem da nieco mniejsze oszczędności niż w przypadku montażu nad kotłem starego typu.

Regulatora nie trzeba zmienić razem z kotłem

Regulator nie dostosowuje się do kotła, tylko reaguje na warunki atmosferyczne. Jeśli więc nie zmieniły się parametry samego komina, to nie ma potrzeby zmiany regulatora – należy tylko ewentualnie ustawić na nowo parametry pracy tego, który już jest zamontowany. Wymiana regulatora jest potrzebna wtedy, kiedy z przyczyn technicznych nie może on być zamocowany za zmodernizowanym kominie, na przykład po montażu wsadu stalowego, którego wcześniej nie było.

Jedna odpowiedź do “Najczęstsze mity dotyczące regulatorów ciągu kominowego”

  1. jakotako pisze:

    kotły z automatyką wcale nie są takie sprawne jak piszecie i wcale nie stabilizują sobie same ciśnienia w przewodzie kominowym, nie piszcie farmazonów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.