Menu

Menu

Regeneracja węgla aktywnego

Węgiel aktywny to produkt otrzymywany z m.in. węgla kamiennego, drzewnego lub brunatnego oraz pestek owoców lub łupin orzechów. Dla użytkowników naprawdę ważne są natomiast jego właściwości. Najciekawsza wydaje się być porowatość jego struktury, dzięki której jest w stanie pochłaniać zanieczyszczenia. Właśnie dzięki temu tak powszechnie wykorzystuje się go w celach filtracyjnych – wody lub powietrza. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość regeneracji węgla aktywnego. To proces umożliwiający jego wieloletnie wykorzystywanie. Aby było to możliwe, proces musi być przeprowadzony we właściwy sposób. Poznaj najważniejsze informacje.

Węgiel aktywny wykorzystujemy ze względu na jego właściwości sorpcyjne. Porowatość jego struktury pozwala na niezwykle efektywne pochłanianie zanieczyszczeń. Warto podkreślić, że 1 g może osiągnąć aż 3200 m2 powierzchni sorpcyjnej. Właśnie z tego względu jest tak intensywnie wykorzystywany w procesie oczyszczania powietrza czy wody. Co istotne, istnieje możliwość przeprowadzenia regeneracji węgla aktywnego, która przywraca jego pierwotne właściwości po kilku latach użytkowania. Taką usługę może wykonać m.in. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które dysponuje właściwym do tego celu zapleczem technicznym, a zatrudnieni specjaliści od ponad 20 lat pracują w branży i stale podnoszą swoje kompetencje w tym zakresie.

Węgiel aktywny

Regeneracja węgla aktywnego – na czym polega?

Wyjątkowe właściwości sorpcyjne węgla ulegają istotnemu obniżeniu w czasie eksploatacji. Oznacza to, że po dłuższym okresie ma on ograniczone możliwości wchłaniania zanieczyszczeń. Regeneracja węgla aktywnego pozwala jednak niemal całościowo je przywrócić i korzystać z niego przez wiele lat.

Węgiel aktywny wykorzystywany do filtracji wody wymaga zastosowania metody termicznej – jest najwłaściwsza ze względów bezpieczeństwa. Wykorzystuje się w niej zaawansowane technologicznie piece, które zapewniają temperaturę do 950˚C. Osiągnięte podczas regeneracji dzięki nim parametry są niemal identyczne z właściwościami węgla świeżego, co pozwala na dalszą jego eksploatację.

Warto jednak podkreślić, że regeneracja węgla aktywnego musi być zlecona firmie z dużym doświadczeniem. Proces regeneracji jest złożony i przebiega w kilku etapach. Specjaliści muszą początkowo dokładnie osuszyć otrzymany węgiel, a następnie przeprowadzić desorpcję i pirolizę wszystkich substancji organicznych zatrzymanych w porach produktu. Dopiero wtedy węgiel może przejść właściwą reaktywację – dochodzi do wypalenia węgla pirolitycznego. O jakości zregenerowanego węgla i wydajności procesu (wielkości strat) decyduje etap reaktywacji.

Złożoność całego procesu wymaga więc posiadania dużej wiedzy oraz dysponowania odpowiednim zapleczem technologicznym. Regeneracja węgla aktywnego przeprowadzona przez niewłaściwą firmę lub niewykwalifikowanych pracowników może prowadzić do zmniejszenia jego wytrzymałości mechanicznej lub obniżenia skuteczności poprzez zmiany w strukturze. Właśnie dlatego rekomendujemy skorzystanie z usług Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które w tego typu realizacjach posiada duże doświadczenie. Co więcej, nad całym procesem kontrolę sprawuje specjalistyczne laboratorium. To dla klientów pewność, że regeneracja węgla aktywnego zapewni produkt wysokiej klasy o niezbędnych do realizacji zadań właściwościach.

 

Jedna odpowiedź do “Regeneracja węgla aktywnego”

  1. Grzegorz pisze:

    Brzmi to bardzo kosztownie, jeśli oczywiście mówimy o węglu do domowych zastosowań 🙂 Dużo taniej i bardziej ekologicznie wychodzi wymiana węgla na nowy. Mam w domu kolumnę węglową na cała instalację ecoperla Carbotower (za zmiękczaczem wody) i węgiel 40 litrów wymieniam co 3 lata, a co kilka miesięcy płuczę za pomocą głowicy w kolumnie. Świetne rozwiązanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.