Menu
 • Menu

  Przyszłość pracy tymczasowej w Polsce

  Rynek pracy tymczasowej jest dosyć stabilny od kilku lat, ze względu na sporą liczbę osób, poszukujących zatrudnienia i zmieniających pracę. W przyszłości, czyli w następnej dekadzie, prawdopodobnie praca tymczasowa wciąż będzie cieszyć się popularnością.

  praca tymczasowa

  Historia pracy tymczasowej

  Na początku XX wieku, w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się recesja i kryzys gospodarczy, którego konsekwencją była konieczność do odnalezienia się w zupełnie nowych warunkach ekonomicznych. Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy, poszukiwali alternatywnych możliwości i koncentrowali się na przetrwaniu tej trudnej sytuacji. Wiele firm produkcyjnych miało problem z utrzymaniem ciągłości produkcji, ze względu na brak podwładnych. Okazało się, że doskonałym rozwiązaniem jest zatrudnienie pracowników tymczasowych, którzy zastępowali osoby przebywające na zwolnieniach, w trakcie urlopów lub po zwolnieniu z pracy.

  System zatrudnienia tymczasowego rozwijał się bardzo dynamicznie przez cały XX wieku, natomiast w latach siedemdziesiątych ustalono normy prawne dla tej formy pracy. W Polsce najwięcej korzyści z pracy tymczasowej zaobserwowano w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i to właśnie wtedy do kraju weszło wiele agencji pracy, takich jak Randstad, który w 1997 roku zaczął działać w Warszawie. Zdecydowanie najbardziej dynamiczny rozkwit ofert z biur pracy rozpoczął się po 2003 roku, gdy pojawiła się Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W kolejnych latach coraz większa liczba przedsiębiorstw zaczęła korzystać z usług agencji pracy, aby zdobyć nowych pracowników tymczasowych. 

  A co będzie dalej?

  Zgodnie z raportami i statystykami, liczba osób zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej rośnie, a nie maleje. Dzieje się tak dlatego, że wielu kandydatów zauważa korzyści, związane z pracą przez agencję. Wśród tych zalet wyróżnia się umowę o pracę tymczasową, możliwość zatrudnienia na pół etatu lub w formie dorywczej, krótkie okresy wypowiedzenia, a także zdobycie doświadczenia zawodowego i możliwości rozwoju. Prawdopodobnie przyszłość agencji pracy tymczasowych będzie dosyć stabilna, zwłaszcza w warunkach dobrej koniunktury i rynku pracownika.

  Wiele agencji zatrudnia w Polsce także przybyszów ze Wschodu, których jest coraz więcej, dlatego nie obaw co do zmian w tym zakresie. Z kolei polscy pracownicy wyjeżdżają chętnie za granicę do pracy i korzystają z pośrednictwa agencji, ponieważ chcą znaleźć bezpieczne i stabilne zatrudnienie w krajach takich jak Niemcy, Holandia, czy Wielka Brytania. Agencje pracy tymczasowej muszą się jednak rozwijać wraz ze zmianami na rynku i dopasowywać się do potrzeb pracowników, oferując im różnego rodzaju umowy i wymiary etatu, pracę zdalną i elastyczną, a także benefity. W ten sposób agencje mogą nie tylko przetrwać i zachować status quo, ale także rozwijać się.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.