Menu

Menu

Prosta Spółka Akcyjna – w ostatnim roku wybrało ją ok. 800 przedsiębiorców

Prosta Spółka Akcyjna łączy cechy spółki z o.o. i akcyjnej. Ta forma działalności zyskuje w Polsce coraz większą popularność. W ciągu ostatniego roku zdecydowało się na nią ponad 800 przedsiębiorców – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

działalność gospodarcza

Resort rozwoju i technologii przypomniał, że 1 lipca mija rok od wejścia w życie przepisów, które umożliwiają założenie biznesu w formule Prostej Spółki Akcyjnej (PSA). To rozwiązanie dla innowacyjnych przedsiębiorców. Celem PSA jest m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zahamowanie odpływu polskich pomysłów za granicę.

Zaprojektowaliśmy PSA z myślą o polskich start-upach. Wsłuchaliśmy się w głosy młodych firm, poszukujących niszy rynkowej, opartych na innowacyjnych pomysłach, nowoczesnych technologiach oraz kapitale ludzkim. Wspierając innowacyjną działalność, chcemy zatrzymać w Polsce nowe przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne − tłumaczy minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Ukłon w stronę strat-upów

Minister dodał, że celem jest, by start-upy tworzone przez polskich innowatorów były rejestrowane pod polskim prawem i nie musiały przenosić swych siedzib do innych krajów, nawet jeśli znajdą inwestora zagranicznego. Według resortu właśnie Prosta Spółka Akcyjna jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki. W ocenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii to proste, a zarazem tanie narzędzie dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza działających w obszarze nowych technologii.

Jak przekazało MRiT, PSA zyskuje na popularności. To, że w ciągu minionego roku ponad 800 przedsiębiorców zdecydowało się na prowadzenie biznesu w tej formie prawnej, resort odczytuje jako duży sukces. Tym bardziej że regulacja weszła w życie w dobie niepewności spowodowanej pandemią COVID-19 .

PSA: prostota funkcjonowania spółki i elastyczność

Prosta Spółka Akcyjna opiera się na podstawowych założeniach: prostocie w praktyce funkcjonowania spółki, czyli łatwych zasadach założenia, działania i ewentualnej likwidacji, oraz elastyczności. Jak powiedziano, przepisy nie ograniczają swobody akcjonariuszy, gdy nie jest to konieczne.

MRiT zwraca uwagę, że PSA jest dostępna również dla inwestorów planujących podjęcie działalności w jakiejkolwiek branży. Wyjątki wynikają z przepisów szczególnych, a jej istnienie nie jest ograniczone czasowo.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.