Menu
 • Menu

  Projekt domu – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

  Komfort i bezpieczeństwo domowników to podstawowe założenia indywidualnego inwestora, który planuje budowę domu jednorodzinnego, a ponieważ przeważnie jest to pierwsza albo jedyna w życiu poważna inwestycja, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę na jej poszczególnych etapach, a przede wszystkim przy wyborze projektu domu. Na pewno trzeba uwzględnić potrzeby każdego z przyszłych domowników, ale niebagatelne znaczenie mają też koszty całego przedsięwzięcia, warunki lokalizacji, w której ma stanąć dom, oraz upodobania estetyczne. Pogodzenie tak wielu sfer wymaga planowego podejścia i dobrze mu posłuży uporządkowanie informacji, które docierają z różnych źródeł.

  Projekt domu

  Wielkość domu, ilość pomieszczeń

  Nawet jeśli porównamy ze sobą podobne rodziny, na przykład typu 2+2, to będą one miały inne potrzeby i z pewnością mogą mieć różne możliwości – jeśli chodzi o budżet, jaki mogą przeznaczyć na budowę, a później na utrzymanie domu, oraz o wielkość i położenie działki. Niektórzy  wezmą pod uwagę powiększenie rodziny lub możliwość zamieszkania z dziadkami lub wnukami , niektórzy będą potrzebować osobnego pomieszczenia do pracy lub na rzeczy związane z hobby, ulubionym sportem lub zainteresowaniami. Dlatego nie ma żadnego gotowego przepisu na dom. Można założyć, że taka rodzina potrzebuje co najmniej 3 sypialni, kuchni i salonu. Te pomieszczenia zmieszczą się na około 100 metrach kwadratowych powierzchni, ale mogą zająć też 150 m.kw. Ważne, aby wybierając projekt domu pamiętać nie tylko o kosztach budowy, ale także o tym, że dom trzeba utrzymać, głównie ogrzewać zimą, a to oznacza już nie koszty jednorazowe, ale stałe. Gotowe projekty domów dostępne są na rynku w ogromnym wyborze, w bardzo zróżnicowanych standardach. Coraz powszechniejsze są garderoby w każdej sypialni, master bedroom dla gospodarzy domu, przestronne jadalnie połączone z salonami z dyskretnie położoną łazienką dla gości.

  Projekt domu w stylu tradycyjnym czy nowoczesnym?

  To pytanie brzmi jak pytanie o osobiste upodobania, jest nim jednak tylko do pewnego stopnia, ponieważ niektóre zasadnicze cechy projektu domu zależą od lokalnych przepisów, czyli miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Zatem zanim przywiążemy się do jakiejś wizji domu, warto sprawdzić, czy na przykład możemy w danym miejscu budować dom z płaskim dachem, bo nie wszędzie jest to możliwe. Na szczęście pracownie architektoniczne oferują projekty bardzo zróżnicowane, na przykład domy typu nowoczesna stodoła, które wprawdzie mają stromy dach ale nie mają wiele wspólnego ze stylem wiejskim lub dworkowym. Można więc dokonać wyboru projektu domu poruszając się w obrębie ulubionej estetyki i w zgodzie z lokalnymi ograniczeniami.

  Projekt domu a technologia budowy

  Dostępny obecnie na rynku ogromny wybór materiałów i metod budowania może przyprawić o zawrót głowy albo co najmniej wprawić początkującego inwestora w zakłopotanie. Najnowsze technologie mają usprawnić i przyspieszyć budowę oraz poprawić parametry użytkowe budynku, a także umożliwić optymalizację kosztów. Każda z technologii – tradycyjne murowanie, prefabrykaty czy domy szkieletowe – posiada wady i zalety, które należy na spokojnie przeanalizować. Ich opisy dostępne są u producentów i sprzedawców, ale także na forach, które dostarczają opinii ekspertów, warto więc zapoznać się z opisami z różnych źródeł. Jeśli przeglądasz projekty domów, zwróć uwagę na to, w jakiej technologii jest zaprojektowany dom, który cię zainteresował, zwłaszcza jeśli masz już przegląd technologii budowlanych za sobą i wytypowałeś wstępnie surowce na swój dom.

  Z500

  Jedna odpowiedź do “Projekt domu – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?”

  1. Filip N pisze:

   Według mnie najważniejsza jest dobra lokalizacja i odpowiednia ilość pomieszczeń w zależności od ilości członków rodziny. Reszta to sprawy drugorzędnie. Dobry wpis, pozdrawiam. 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.