Menu

Menu

Poznaj najważniejsze zasady prowadzenia budżetu domowego

Pieniądze mają już to do siebie, że potrafią rozejść się w oka mgnieniu. Trudno przypomnieć sobie, jakie kwoty, na co i kiedy zostały wydane.

Aby ułatwić sobie zarządzanie finansami, zdecydowanie warto prowadzić budżet domowy. Z jego pomocą łatwo zapanować nad wydatkami i wprowadzić do codzienności zdrowe nawyki na gruncie finansowym.

  1. Punkt pierwszy: notuj codzienne wydatki
  2. Punkt drugi: spłacaj na czas pożyczki i inne zobowiązania
  3. Punkt trzeci: planuj z wyprzedzeniem
  4. Punkt czwarty: oszczędności odkładaj zawsze tuż po wypłacie

Punkt pierwszy: notuj codzienne wydatki

Największe wycieki gotówki mają miejsce podczas codziennych zakupów spożywczych. Drobne słodycze, przekąski i napoje, drenujące kieszeń regularnie, każdego dnia, są w stanie urosnąć w skali miesiąca do kwoty nawet kilkuset złotych. Szczególnie daje się we znać w jedzenie obiadów na mieście, a także codzienne picie kawy z kawiarni czy automatu.

Nie tylko korzystanie z własnego termosu, ale także rzadsze wypady na zakupy sprawią, że uda się wydać mniej. W sytuacji, gdy rzadziej wychodzimy do sklepu, nie jesteśmy narażeni tak bardzo na sztuczki marketingowe, mające za zadanie zwiększyć wartość naszego koszyka zakupowego. Jeżeli chcesz zapanować nad domowym budżetem, notuj każdy wydatek w przeznaczonym do tego zeszycie lub tabeli Excel po to, aby zachować kontrolę nad wypływem pieniędzy z portfela i z konta.

Punkt drugi: spłacaj na czas pożyczki i inne zobowiązania

W czasach powszechnej dostępności wielu dóbr często trudno się wstrzymać, aby dokonać zakupów dopiero w momencie, gdy niezbędna kwota zostanie uzbierania na koncie oszczędnościowym. Szczególnie okres poświątecznych promocji i wyprzedaży sprzyja wzmożonym wydatkom. W takich chwilach, aby jak najlepiej wykorzystać okazję, warto sięgnąć po szybkie i wygodne pożyczki przez internet.

Zanim jednak zdecydujemy się podpisać umowę i rozdysponować pieniądze, dobrze przeczytajmy umowę pożyczki online. Szczególnie ważny jest wskaźnik RRSO, mówiący o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, czyli – w skrócie ujmując – o tym, ile tak naprawdę przyjdzie nam oddać pieniędzy. Warto również zapoznać się z ofertą dostępną na stronie https://www.pozyczki-24.pl. Pamiętaj, że każde zobowiązanie należy spłacać w terminie – wówczas nie będziesz obciążony odsetkami.

Punkt trzeci: planuj z wyprzedzeniem

Spontaniczne zakupy to coś, o czym marzą wszyscy handlowcy i marketerzy. W końcu konsumenci znajdujący się w silnych emocjach kupią więcej, choćby po to, żeby poprawić sobie nastrój po ciężkim dniu. Jeśli nie chcesz wydać zbyt dużo, planuj z dużym wyprzedzeniem wszelkie większe zakupy. Będziesz mógł wówczas zapoznać się z dostępną na rynku ofertą i zakupić wybrany produkt w korzystnej cenie, ale też zapanować nad własnymi emocjami. W ten sposób wydasz mniej.

Punkt czwarty: oszczędności odkładaj zawsze tuż po wypłacie

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ważny dla siebie cel, na przykład na wakacje, powinieneś pieniądze na ten cel odłożyć tuż po otrzymaniu wypłaty. Jeżeli nie zrobisz tego w tym momencie, gotówka łatwo się rozejdzie, a wakacyjny wyjazd pozostanie jedynie w sferze marzeń. W oszczędzaniu najistotniejsze są nie duże sumy, ale regularność i konsekwencja.

Zdecydowanie prościej też oszczędzać, gdy ma się wyznaczony konkretny cel. Dlatego ustal go, załóż oddzielnie konto oszczędnościowe (najlepiej w banku innym niż Twój podstawowy rachunek rozliczeniowy) i regularnie przelewaj założoną kwotę. Jeżeli chcesz, możesz ustawić stałe polecenie zapłaty – automatyzacja oszczędzania może uchronić Cię od pokus i zboczenia z obranej ścieżki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.