Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Polskie uniwersytety słabo wypadają w rankingach

Polskie uniwersytetyOd dziesięcioleci polskie uniwersytety nie radzą sobie najlepiej w światowych rankingach. Jak podaje na swym portalu telewizja TVN24 BiS, na liście 500 najlepszych światowych uczelni w rankingu szanghajskim znalazły się tylko 2 uniwersytety z naszego kraju. Najlepiej poradził sobie Uniwersytet Warszawski, jednak znalazł się on dopiero w 4 setce. Uniwersytet Jagielloński wypadł jeszcze gorzej.

Lista Szanghajska, a dokładnie Academic Ranking of World Universities (ARWU) tworzona przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, publikowana jest od 2003 roku. Stanowi ona ranking najlepszych szkół wyższych. Od czasu powstania zestawienia sytuacja polskich uczelni nie poprawiła się. Zresztą w innych zestawieniach osiągają one również słabe wyniki.
Przez 16 lat, a więc od pierwszej edycji Listy Szanghajskiej pierwsze miejsce zajmuje amerykański Uniwersytet Harvarda. Drugie miejsce w tym roku zajął również amerykański Stanford zaś trzecie brytyjski Cambridge.

Wśród najlepszych pięciuset znalazły się tylko 2 polskie uczelnie, jednak notowania stawiają je bardzo daleko od podium. Niestety, nie da się określić miejsc, jakie zajęły. Przyczyna jest prosta. Na liście uwzględniono wyłącznie pozycje, jakie zajmuje pierwsza setka uczelni. W przypadku dalszych podano tylko grupy liczące po 50 lub 100 miejsc – pisze TVN24 BiS.
Cały ranking podzielony został na dwie listy. Pierwszą stanowi lista 500 najlepszych uczelni na świecie; lista dodatkowa natomiast w tym roku obejmuje miejsca od 501 do 1000.

Polskie uniwersytety utrzymują swoją niską pozycję

Dwa najlepsze polskie uniwersytety nie są najwyżej oceniane na świecie. Najlepszy w kraju, Uniwersytet Warszawski znalazł się w czwartej setce rankingu. Taki sam wynik uzyskał w poprzednich latach. Wyjątek stanowił rok 2016, kiedy to UW spadł do piątej setki. Uniwersytet Jagielloński w latach 2004 – 2015 znajdował się w czwartej setce. Od 2016 roku umieszczany jest jednak niezmiennie w piątej.

Niektóre nasze uczelnie znalazły się na liście dodatkowej. W dziewiątej setce wylądował Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. (Rok wcześniej był w ósmej.) Natomiast najwięcej, bo aż 5 polskich szkół wyższych umieszczono w ostatniej, dziesiątej setce.

Można więc powiedzieć, że któreś z miejsc między 901 a 1000 zajęły: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz Politechnika Wrocławska. Uniwersytet Wrocławski zaliczył w tym roku spadek z 8 setki.

Szanghajski ranking ocenia uczelnie na podstawie kilku kryteriów. TVN24 BiS wymienia: liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczbę publikacji w czasopismach „Nature” czy „Science”, liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło – TVN24 BiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.