Menu
Menu

Polskie uczelnie – po ukończeniu których najłatwiej zostać milionerem?

Polskie uczelnieKażdy absolwent szkoły średniej zadaje sobie pytanie, która uczelnia da mu największe szanse, by osiąknąć sukces życiowy? Spośród wielu rankingów jeden może okazać się bardzo interesujący dla maturzystów. Portal “Money.pl” postanowił przyjrzeć się, które polskie uczelnie kształcą najwięcej przyszłych multimilionerów.

Jak podaje “Money.pl” na trzech pierwszych miejscach rankingu znajdują się kolejno Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska. Te właśnie polskie uczelnie mogą poszczycić się największą liczbą multimilionerów. Chodzi o absolwentów, których majątek przekracza 100 mln euro.

Dane zaprezentowane przez portal przygotowała już po raz kolejny pracownia ekonomiczna 2033. Instytucja ta od kilku lat bada polskie uczelnie pod kątem zamożności ich absolwentów. Jak wynika z raportów, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie znalazła się na czele listy już po raz trzeci.

Uniwersytet Warszawski, który zajął drugą pozycję, może natomiast pochwalić się najszybszym wzrostem liczby multimilionerów wśród swoich absolwentów. Już drugi rok z rzędu liczba ta rośnie szybciej, niż w przypadku AGH.

Jak pisze “Money.pl”: Autorzy rankingu opierają się o liczbę absolwentów danej uczelni, których majątek przekracza 100 mln euro. Numer jeden, czyli AGH, ma takich absolwentów dziesięciu, drugi w rankingu UW – ośmiu, trzecie miejsce należy do Politechniki Warszawskiej – sześciu absolwentów z majątkiem powyżej 100 mln euro.

Polskie uczelnie – ranking na podstawie danych o łącznym majątku absolwentów

Aż 4 polskie uczelnie zajęły ex aequo czwarte miejsce. Pozycje tę dzielą: Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska a także Politechnika Łódzka. Każda z nich może pochwalić się trzema multimilionerami wśród swoich absolwentów.

Jak napisano w cytowanym przez “Money.pl” opisie tegorocznego raportu: Nieprzerwanie od pierwszej edycji karty rozdaje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Tym razem może pochwalić się już dziesięcioma takimi absolwentami. Jeśli zatem wierzysz statystyce i chcesz być w posiadaniu ponad przeciętnego majątku idź na studia właśnie tam.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza już w momencie transformacji systemowej rozpoczętej w 1989 roku była przygotowana do zmian, które zachodziły w gospodarce. Wielu uczelniom natomiast nie udało się tego odpowiednio wcześniej dokonać.

Kolejną część raportu stanowi określenie wielkości łącznego majątku najbogatszych absolwentów, których wykształciły polskie uczelnie. Pod tym względem wygrywa już po raz trzeci Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Świętokrzyska z Kielc, zaś na trzecim Uniwersytet Warszawski.

Chociaż krakowska AGH ma najwięcej absolwentów, których majątek przekracza 100 mln euro, w zestawieniu dotyczącym łącznego majątku najbogatszych znalazła się dopiero na czwartym miejscu.

Może cytowany raport pomoże niektórym maturzystom wybrać swoją przyszłą uczelnię. Pokazuje bowiem, które z nich dają największe szanse dorobienia się.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: “Money.pl”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. czytaj więcej ROZUMIEM