Menu

Menu

Polskie rekordy wytwarzania energii wiatrowej

Na koniec stycznia w Polsce padły rekordy wytwarzania energii z wiatru. Z danych operatora przesyłowego energii elektrycznej PSEW wynika, że 29.01 o godz. 18.15 farmy wiatrowe pracowały z mocą 6682,8 MW, a między godz. 17 a 18 wyprodukowały 6646 MWh.

energetyka wiatrowa

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że w ostatni weekend stycznia br. polskie farmy wiatrowe wyprodukowały 238,2 GWh energii elektrycznej. To niemal 35 proc. dziennej produkcji netto w kraju. Jednocześnie PSEW podaje, że dzięki korzystnym warunkom atmosferycznym w styczniu polska energetyka wiatrowa biła rekordy, wytwarzając w sumie 2,5 TWh. To najwyższy wynik w historii. Energetyka wiatrowa pracowała w tym okresie średnio z mocą blisko 3500 MW, czyli z blisko 50 proc. produktywnością.

Według Janusza Gajowieckiego, prezesa PSEW, sektor OZE w Polsce nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. − Bez zmian w prawie może nie powstać żadna nowa elektrownia wiatrowa. Inwestycje, które dziś wchodzą w fazę budowy, to projekty rozpoczęte jeszcze przed wprowadzeniem zasady 10H. Po wejściu w życie ustawy nie rozpoczęła się praktycznie żadna nowa inwestycja wiatrowa w Polsce – zwraca uwagę.

Wspomnianą zasadę 10H wprowadziła tzw. ustawa odległościowa, obowiązująca od 2016 r. Określa ona minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań i niektórych form ochrony przyrody. − Bez złagodzenia zasady 10H w tym roku Polska, nasi konsumenci i gospodarka będą mieli ogromne problemy. Niekontrolowane wzrosty cen może powstrzymać jedynie budowa nowych mocy w energetyce wiatrowej na lądzie. W przeciwnym wypadku konsekwencje mogą być dramatyczne, jeżeli chodzi o koszty energii − mówi Gajowiecki.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.