Menu
Menu

Polskie lotniska w 2017 roku odnotowały znaczny wzrost liczby pasażerów

Polskie lotniskaW 2017 roku polskie lotniska odnotowały znaczny wzrost liczby pasażerów oraz współczynnika wypełnienia miejsc w samolotach. Liczba obsłużonych podróżnych wzrosła o 18% w porównaniu do roku 2016, by osiągnąć prawie 40 milionów – pisze “Business Insider” Polska.

Najlepszy wynik zanotowało lotnisko Chopina w Warszawie. Skorzystało z jago usług ponad 15 milionów osób. Jeśli chodzi o polskie lotniska regionalne, o największym sukcesie może mówić port Kraków-Balice. Obsłużył on w 2017 roku 5,8 mln podróżnych. Oznacza to wzrost o ponad 854 tysiące czyli o 17% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jak podaje “Business Insider”, katowickie lotnisko w Pyrzowicach również osiągnęło dobry wynik. Liczba pasażerów 2017 roku wzrosła tam o 675 tysięcy. Trzecie miejsce, gdy chodzi o wzrost liczby obsłużonych podróżnych zajął port lotniczy w Gdańsku. Liczba pasażerów zwiększyła się tam o 615 tysięcy w porównaniu do roku 2016. Za wzrosty na lotniskach regionalnych odpowiadają głównie tanie linie lotnicze.

Również nasz narodowy przewoźnik, Polski Linie Lotnicze LOT odnotował dobry rok 2017. Liczba pasażerów korzystająca z jego usług wzrosła o 1,66 miliona do 8,5 mln w porównaniu z rokiem 2016. Tanie linie mogą mówić o podobnym sukcesie. Ryanair przewiózł o 1,68 miliona osób więcej niż w roku 2016. W tym samym czasie Wizz Air zwiększył liczbę pasażerów o 1,08 mln.

Mniejsze polskie lotniska również poprawiły swoje wyniki

Jak podaje “Business Insider”, poprawiła się sytuacja portów lotniczych, które obsługują rocznie poniżej 1 miliona pasażerów. Wszystkie one, z wyjątkiem lotnisk Łódź-Lublinek i Bydgoszcz-Szwederowo, zanotowały wzrost liczby podróżnych. W przypadku Łodzi znaczny wpływ na spadek liczby odprawianych osób miało wycofanie się linii Adria Airways.

Najbardziej na wynik mniejszych portów lotniczych wpłynęły przewozy linii Wizz Air. Liczba osób przewożonych przez tę linię z małych lotnisk zwiększyła się o 83 tysiące. Liczba pasażerów LOT-u wyruszających z małych lotnisk wzrosła natomiast o 82 tysiące, a linii Ryanair o 80 tys.

Na dobry wynik lotnisk regionalnych wpłynął jednocześnie wzrost liczby dokonywanych z nich przewozów czarterowych – pisze “Business Insider”. Enter Air zwiększył liczbę pasażerów odprawianych z portów regionalnych o 192 tysiące, Small Planet o 181 tys., a Corendon Airlines o 101 tys.

Znaczny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach nastąpił w międzynarodowym ruchu lotniczym. Liczba odprawianych osób wzrosła tu o 17% rok do roku. W ruchu międzynarodowym największy wzrost zanotował PLL LOT. Liczba pasażerów tej linii na trasach międzynarodowych zwiększyła się aż o 1,25 mln. Na drugim miejscu znalazł się Ryanair – wzrost o 1,23 mln, a trzecie miejsce przypadło linii Wizz Air – wzrost o 1,08 mln.

Również w ruchu krajowym nastąpiło wyraźne ożywienie. Polskie lotniska odnotowały wzrost w ruchu krajowym na poziomie 22%. W tym przypadku najlepszy wynik, jeśli chodzi o liczbę nowych klientów, zanotował Ryanair. Liczba jego pasażerów zwiększyła się o 441 tysięcy rok do roku. Liderem w przewozach krajowych pozostaje jednak LOT, chociaż zwiększył on swoje przewozy w mniejszym stopniu niż Ryanair, bo tylko o 400 tysięcy osób.

Na dobry wynik linii Ryanair wpłynęło w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku otwarcie nowych połączeń między Warszawą a Gdańskiem, Szczecinem i Wrocławiem. Ostatni kwartał ubiegłego roku przyniósł jednak przewoźnikowi spadek liczby pasażerów. Przyczyniła się do tego decyzja o likwidacji połączeń z Warszawy do Gdańska i do Wrocławia.

Rosną przewozy czarterowe

Polskie lotniska zanotowały w ubiegłym roku wzrost liczby pasażerów w lotach czarterowych o 520 tysięcy – podaje “Business Insider”. Rok 2016 przyniósł na tym rynku duże straty. Jednak 15-procentowy wzrost w roku 2017 sprawił, że liczba pasażerów wzrosła aż do 4 milionów.

Najwięcej lotów czarterowych wykonano do Grecji, jednak największy wzrost liczby pasażerów nastąpił na kierunkach: Egipt i Tunezja. Znaczny wzrost w tej dziedzinie zanotowały tanie linie lotnicze, które realizują loty na lotniska wyspecjalizowane w obsłudze ruchu turystycznego. Liczba pasażerów zwiększyła się tu aż o 27%.

Liderami pod względem czarterowego ruchu turystycznego pozostaje Small Planet Airlines. Zanotował on również największy wzrost liczby podróżnych. Ich liczba zwiększyła się rok do roku o 345 tysięcy. Na kolejnych miejscach pod względem liczby nowych pasażerów znalazły się: Corendon Airlines – wzrost o 141 tys. i Travel Service – wzrost o 65 tys. Dobre wyniki w tej kategorii zanotowały też linie: Ryanair i Wizz Air.

Nie wszystkie polskie lotniska skorzystały jednak na wzroście liczby lotów czarterowych. Największy skok ich liczby zanotowały śląskie Pyrzowice. Na drugim miejscu znalazł się port lotniczy Poznań Ławica. Natomiast największe spadki nastąpiły na lotniskach: Chopina w Warszawie i krakowskich Balicach.

Gdzie najczęściej latają Polacy?

Najwięcej pasażerów, których obsługują polskie lotniska, wybiera się do Wielkiej Brytanii i Niemiec. Sytuacja pod tym względem nie zmieniła się od wielu lat. Również największy wzrost liczby podróżnych zanotowano w lotach do Wielkiej Brytanii. Na kolejnych miejscach znalazły się jednak: Włochy, Hiszpania i Ukraina. Niewiele zwiększyła się liczba osób podróżujących do Niemiec.

Jeśli chodzi o poszczególne kraje, za wzrosty w dużej mierze odpowiadały również tanie linie lotnicze. Wyjątek stanowiła Ukraina. W tym przypadku największy udział we wzroście przypadł linii PLL LOT. Tak duże znaczenie tanich linii w wynikach przewozów na trasach międzynarodowych nie jest niczym zaskakującym. Posiadają one bowiem w tej chwili udział w tym rynku na poziomie aż 62%.

Źródło – Business Insider

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.