Menu

Menu

Plastikowe czy drewniane? Które okna wybrać? Sprawdzamy

Podczas budowy domu lub generalnego remontu, na pewno przyjdzie czas na zadanie sobie bardzo ważnego pytania – które okna wybrać, drewniane czy plastikowe? Wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami może być trudny, zważywszy na fakt, że okna kupowane są na kilkanaście, a nawet na kilkadziesiąt lat. Przeglądając pobieżnie oferty produktów należących do obu rozwiązań, na pierwszy rzut oka możemy dostrzec zauważalne różnice w cenie. Czy jednak wynika ona tylko z różnic w estetyce? Czy któryś z dwóch wymienionych rodzajów może być uznany za bardziej funkcjonalny, czy wytrzymały? Poniżej przedstawiona została charakterystyka okien plastikowych oraz drewnianych wraz z wyszczególnieniem zalet i wad obu typów. Poniższy opis powinien ułatwić nam tak ważny wybór, jakim jest zakup okien.

okna plastikowe czy drewniane

fot: okna-internorm.com.pl

Okna plastikowe – zalety

Okna plastikowe to typ okien, który od kilkudziesięciu lat króluje w polskich domach i mieszkaniach. Okna PCV lepsze niż drewniane? Zdaniem wielu osób tak. Faktycznie okna plastikowe charakteryzują się cechami, które mogą zachęcić kupujących do zdecydowania się na ten typ okien. To, co przemawia za zakupem okien PCV, a co często jest głównym kryterium wyboru to cena okien. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż inwestycja w drewniane okna. Różnica w cenie może wynikać bezpośrednio z faktu, że sam materiał, z którego wykonane są okna plastikowe nie jest zbyt ekologiczny. Oprócz ceny, za zakupem okien plastikowych przemawia ich szczelność oraz bardzo dobra zdolność izolacyjna. Jeśli nasze okno plastikowe wyposażone jest w wysokiej jakości oszklenie, możemy z powodzeniem spełnić wymogi izolacji cieplnej stosowane dla domów pasywnych. Do kolejnej zalety tego rozwiązania można zaliczyć trwałość okien PCV, o czym przekonać może się wielu Polaków, którzy wciąż są usatysfakcjonowani z formy okien montowanych nawet 25 lat temu.

Okna plastikowe – wady

Kiedy powinniśmy zrezygnować z zastosowania okien plastikowych? Na pewno w momencie, gdy nasz otwór okienny posiada nieregularny kształt. W takim wypadku warto zdecydować się na inne rozwiązanie. Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu dysponujemy bardzo dużymi otworami, na przykład tarasowymi, montaż okien PCV może nie wykazać się odpowiednią odpornością na zmiany temperaturowe.

Okna drewniane – zalety

Okna drewniane to hit, który na przestrzeni ostatnich kilku lat zdobywa coraz to większą popularność. Co przemawia za wykorzystaniem drewnianej stolarki okiennej? Z pewnością naturalny i ekologiczny materiał, jakim jest drewno. Oczywiście dużo zależy od gatunku drewna, jednak bez względu na to, czy  zastosujemy sosnę, modrzew czy świerk, drewniane okno będzie się prezentować bardzo estetycznie. Dla wielu osób drewniane okna są symbolem elegancji oraz dopełnienia aranżacji domu zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Co jeszcze zyskujemy, stosując drewniane okna w swoim domu? Dowolność kształtu. Jeśli w naszym domu znajdują się nieregularne otwory okienne, drewniane okna będą idealnym rozwiązaniem. Jest to materiał bardzo plastyczny, który dodatkowo znosi dużą różnice temperatur – dzięki temu warto je stosować przy dużych oszklonych. Ponadto, okna drewniane posiadają duże możliwości izolacji.

Okna drewniane – wady

Niestety jedną z podstawowych wad okien drewnianych jest ich cena – mogą być droższe nawet kilkukrotnie więcej niż okna PCV, tym bardziej, gdy przychodzi do zamówienia okna o specyficznym kształcie. Dodatkowo uciążliwym elementem może być konieczność regularnej konserwacji okna, czego nie trzeba robić przy modelach PCV.

Jakie okna wybrać?

Jeśli zależy nam na wytrzymałości, długowieczności i stosunkowo niskiej cenie za solidny produkt, powinniśmy wybrać wciąż modne okna PCV. Jeśli jednak nie zniechęca nas cena, a naszym głównym kryterium wyboru jest estetyka połączona z wytrzymałością i bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, postawmy na okna drewniane. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb, a także od stylu w jakim urządzone jest nasze mieszkanie, bądź dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.